Iran pooštrio kazne za žene koje ne nose hidžab i za one koji ih podržavaju

Parlament Irana je izglasao pooštravanje kazni za žene koje odbijaju da pokrivaju kosu maramom - "hidžabom" i za one koji ih u tome podržavaju.
Iran pooštrio kazne za žene koje ne nose hidžab i za one koji ih podržavaju
Foto: Beta/AP
Izmene zakona usvojene su nekoliko dana posle prve godišnjice smrti 22-godišnje Maše Amini koju je policija za moral uhapsila jer joj je kosa virila ispod marame čime je prekršila strog islamski zakon o odevanju žena. 
Njena smrt u pritvoru je izazvala višemesečne proteste u Iranu i širom sveta koji su i politički poljuljali iransku teokratiju.
Tokom demonstracija zbog smrti Maše Amini, ubijeno je više od 500 učesnika protesta a uhapšeno ih je 22.000.
 
Zakon je dopunjen sa 70 odredbi, a kazne se sada odnose i na vlasnike radnji ako uslužuju žene koje ne nose marame i na organizatore protesta protiv nošenja "hidžaba".
 
Prekšiocima je zaprećeno kaznom do 10 godina ako je kršenje nošenja hidžaba organizovano.
 
U Parlamentu s 290 poslaničkih mesta za izmene i dopune zakona su glasala 152 poslanika, a propis treba da odobri Savet čuvara - klerikalno telo za ustavni nadzor. Ako stupi na snagu, zakon će se preliminarno primenjivati tri godine.
 
Žene, međutim, i dalje prkosno izbegavaju nošenje hidžaba, pa je letos počela kampanja za pooštravanje zakona.
Iranske klerikalne vođe smatraju zakon o odevanju ključnim stubom svoje vladavine, a za demonstracije koje su duboko potresle Islamsku Republiku, okrivljuju zemlje Zapada bez iznošenja dokaza.
 
Demonstranti tvrde da ih nije motivisao samo gnev zbog zakona o oblačenju, već i korupcija i loše upravljanje zemljom.

Teme

Iran
  • Normalan

    21.09.2023 21:46
    U Iranu je do osamdesetih bilo zanemarljivo malo hidžaba na ulicama. Uglavnom su u džamije žene ulazile pokrivene. U Srbiji je do dvehiljaditih u crkvama bilo zanemarljivo malo žena pokriveno maramama. Ko ide u crkvu zna kakvo je sad stanje. Ovom brzinom islamizacije spc očekujem velike kazne za žene nepokrivene maramama na ulicama već za dvadesetak godina.
  • Zamenik zamenika

    21.09.2023 19:51
    BRICS savez, kažete? Zašto se stanovništvo iz zemalja BRIKS po cenu života želi dočepati zlih zemalja EU,Kanade, Australije i USA?
  • Čovek iz frižidera

    21.09.2023 18:19
    Do 2020 e Srbija je imala
    bezvizni rezim sa Iranom.

    Ukinut je jer je preko 15 hiljada Iranaca direktno iz Teherana stiglo do Beograda na turistickoj vizi i odmah nakon ulaska u drzavi njih 15 hiljada za manje od 30 dana se upucivalo na Horgos i trazilo azil u EU.

    EU je tada januara 2020 e godine zapretila uvodjenjem viza za gradjane Srbije i tek kad je EU zapretila onda smo im uveli vize.

    Svih tih 15 hiljada su bili polticke izbeglice koji su preko Teherana i Istanbula ulazili u Srbiji.

    Madjari su tada 2020 e godine rekli da ce zatvoriti granicu sa Srbijom na neodredjeno ako i dalje Iranci pristizu na granicni prelaz sa Madjarskom.

    Cisto da se zna sa kojim drzavama smo se zbratimili .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.