Mekalum je postao jedna od najvećih televizijskih zvezda 1960-ih igrajući ruskog špijuna Ilju Kurjakina u filmu "Čovek iz U.N.C.L.E.", a zatim je osvojio novu generaciju obožavalaca u popularnom serije "NCIS" decenijama kasnije.
"Veoma smo tužni zbog smrti Dejvida Mekaluma i privilegovani smo što je CBS bio njegov dom toliko godina. Dejvid je bio nadaren glumac i pisac, i voleli su ga mnogi širom sveta", objavio je NCIS na društvenim mrežama.
Magazin "Variety" objavio je da je umro prirodnom smrću.
Rođen u Škotskoj, kao sin dvoje muzičara, imao je sedam decenija dugu glumačku karijeru, još od studentskih dana 1950-ih na londonskoj Kraljevskoj akademiji dramske umetnosti, gde je jedna od njegovih drugarica bila buduća zvezda Džoan Kolins.
Karijeru je započeo sporednim ulogama u brojnim britanskim filmovima, uključujući "Noć za pamćenje" 1958. godine, gde je igrao Harolda Brajda, radio operatora na Titaniku.
Privukao je pažnju američke publike svojom malom, ali ključnom ulogom jednog od ratnih zarobljenika koji planira masovno bekstvo iz nemačkog zarobljeničkog logora u klasiku Drugog svetskog rata iz 1963. "Veliko bekstvo".
Mekalum je takođe gostovao u brojnim američkim TV serijama, a 1964. se pojavio u pilotu špijunske serije "Čovek iz U.N.C.L.E." u kojoj je glumio američki glumac Robert Von. Serija je osmišljena tako da prikazuje Vona kao poletnog Napoleona Soloa, koji se bori protiv zlih agenata THRUSH-a.
Mekalum je igrao agenta Ilju Kurjakina. Noseći plavu frizuru Bitlsa i obavijen misterijom i seksipilnošću, brzo je postao hit među fanovima. Uloga je donela Mekalumu dve nominacije za Emi i status idola pop kulture.
MGM, koji je producirao seriju, rekao je da je dobio više pisama obožavalaca od bilo koje druge zvezde u slavnoj istoriji studija, iako je Mekalum kasnije insistirao da je Von dobio isto koliko i on.
U intervjuu britanskom listu Miror 2016. godine, Mekalum je rekao da su njegovi obožavaoci bili toliko vatreni da se tokom šetnje njujorškim Central parkom dok se serija emitovala oko njega okupila gomila.
"Ljudi su počeli da dolaze, a dva policajca na konjima su došla s leđa i morali su da me podignu. Istrčali smo iz parka", rekao je on.
Govoreći o privlačnosti emisije, koja je trajala četiri sezone, Mekalum je za Radio Tajms 2015. rekao da je došlo u vreme kada je postojala ogromna zabrinutost zbog Vijetnamskog rata i zabrinutosti zbog Hladnog rata.
"Bilo je to teško vreme u Americi i priča o dva agenta, jednom Amerikancu i jednom Rusu, koji su izgledali veoma prijateljski raspoloženi i sposobni da sarađuju uprkos svim nedaćama, privukla je pažnju javnosti", rekao je on.
U godinama koje su usledile, Mekalum je ostao zaposlen, posebno na TV-u, glumeći u britanskim serijama "Colditz" i "Sapphire & Steel", a takođe je gostovao u brojnim popularnim američkim serijama, uključujući "Heart to Heart", "Metlock", "Ubistvo, napisala je", "Zakon i red" i "Seks i grad".
Novi susret sa slavom čekao ga je kada je preuzeo ulogu medicinskog istražitelja Donalda "Dakija" Malarda u vojnoj detektivskoj seriji CBS-a "NCIS". Bila je to jedna od najpopularnijih serija na američkoj televiziji tokom 19 godina.
Mekalum, koji je rekao da je to njegova "najbolja uloga ikada", uronio je u tu ulogu studirajući sudsku medicinu, govoreći na konvencijama patologa, pa čak je prisustvovao i obdukcijama.
"Imao sam neverovatan život. Mogu da sedim ovde nedelju dana i pričam o prošlosti i 99,9 odsto će biti pozitivno", rekao je Mekalum za Miror.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Miloš
Дуле
Gradjanin Tosa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar