Oni su nagradu dobili za nove alate za istraživanje sveta elektrona unutar atoma i molekula.
Kako prenosi CNN, nagradu su dobili za kreaciju "krakova svetlosti koji su dovoljno kratki da naprave snimke elektrona i njihovog brzog kretanja".
Elektroni se kreću izuzetno brzo i smatralo se da je njihovo kretanje nemoguće pratiti.
Komitet za dodelu Nobelove nagrade poručio je da je troje fizičara uspelo da demonstrira načine za stvaranje izuzetno kratkih pulseva svetlosti koji se mogu koristiti da se izmere brzi procesi kojima se elektroni kreću ili menjaju energiju.
Uz Nobelovo priznanje ide i novčani deo od 11 miliona švedskih kruna (milion dolara) koje se uzima iz ostavštine švedskog pronalazača Alfreda Nobela koji je umro 1896. godine.
Prošle godine troje naučnika zajedno su dobili nagradu za fiziku jer su dokazali da sitne čestice mogu da zadrže vezu jedna s drugom čak i kada su odvojene.
Francuz Alen Aspe, Amerikanac Džon Klauzer i Austrijanac Anton Cajlinger dobitnici su prošlogodišnje nagrade za fiziku za istraživanja u domenu kvantne mehanike.
Juče su objavljena imena dobitnika Nobelove nagrade za medicinu, a objave o nagradama nastavljaju se sutra nagradom za hemiju, i u četvrtak nagradom za književnost. Nobelova nagrada za mir će biti objavljena u petak, a za ekonomiju 9. otobra.
Komentari 2
Dragan
Drugo, Mađari su negde na vrhu po broju Nobelovaca u odnosu na ukupan broj Mađara.
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar