To je izjavio visoki predstavnik EU Žozep Borelj.
On je to rekao za londonski "Fajnenšel tajms" (FT) posle danas završenog sastanka ministara spoljnih poslova G7 u Japanu.
Dijamanti su jedan od retkih važnih ruskih izvoznih proizvoda koji još nisu pod sankcijama EU uvedenim kao odgovor na invaziju Rusije na Ukrajinu prošle godine. Rusija je najveći svetski proizvođač neobrađenih dijamanata po obimu, a njen izvoz je 2021. vredeo četiri milijarde dolara.
Dijamanti dosad nisu obuhvaćeni embargom zbog opsežnih dogovora o tome kako bi embargo funkcionisao.
"Neke članice EU su tražile političko pokriće G7 da bi prihvatile zabranu trgovine dijamantima", rekao je Borelj, a FT piše da je među njima Belgija, jedno od najvećih svetskih tržišta dijamanata.
Ukrajina i nekoliko drugih država iz Srednje i Istočne Evrope odavno zahtevaju da EU zabrani trgovinu dijamantima iz Rusije, kao što je učinila sveobuhvatnim zabranama ili ograničenjima izvoza ruske nafte, uglja, čelika i zlata.
Lideri G7 su se u maju složili da ograniče trgovinu i korišćenje dijamanata iz Rusije, ali pokušaj da EU uvede embargo je zaustavljen jer je Belgija tvrdila da bi jednostavna zabrana samo odvratila tu trgovinu od njenog grada Antverpena, gde se obavi više od 80 odsto svetske trgovine sirovim dijamantima.
Belgijski zvaničnici su tražili punu podršku G7 za primenu svetskog standarda za sertifikaciju neobrađenih i brušenih dijamanata koji bi omogućio svim trgovcima da identifikuju dijamante proizvedene u Rusiji.
Borelj je rekao da su se ministri spoljnih poslova Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i SAD ove nedelje složili da "smanje prihode koje Rusija izvlači od izvoza" i eksplicitno naveo "neindustrijske dijamante, uključujući i iskopane".
Procenjuje se da svetsko tržište nakita od prirodnih dijamanata ove godine vredi 74 milijarde dolara.
Embargo na dijamante biće deo 12 runde sankcija EU protiv Moskve. Zvaničnici su rekli da će taj novi paket sankcija obuhvatiti nove zabrane uvoza i izvoza, mere za pooštravanje efikasnosti postojeće cene ruske sirove nafte i ciljanje na subjekte u trećim zemljama koji pomažu Rusiji da zaobiđe trgovinska ograničenja, zaključuje FT.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Maja
Marko
"Sto se imperiji vise blizi kraj, to su ludji zakoni koje donosi"
EU
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar