Najveće suđenje u istoriji Italije: Više od 230 mafijaša osuđeno na preko 2.200 godina zatvora

Sud u Italiji osudio je više od 230 pripadnika mafijaške grupe Ndrangeta iz južnog regiona Kalabrije na ukupno više od 2.200 godina zatvora nakon jednog od najvećih suđenja mafiji u istoriji Italije.
Najveće suđenje u istoriji Italije: Više od 230 mafijaša osuđeno na preko 2.200 godina zatvora
Foto: Beta/AP
Više od 330 članova Ndrangete i njihovih saradnika, uključujući radnike administracije i policije, suočili su se sa optužbama za različita dela - od ubistva, iznude i korupcije do trgovine drogom i pljačke, tokom suđenja koje je trajalo skoro tri godine, od januara 2021. godine, prenosi Skaj njuz.
 
Novinska agencija Ansa prenosi da je sudijama trebalo sat i 40 minuta da pročitaju presudu.
 
Na najteže kazne osuđena su dvojica lidera Ndrangete Saverio Racionale i Domeniko Bonavota - na po 30 godina zatvora.
Među osuđenima je i Đankarlo Piteli, advokat i bivši političar stranke Forca Italija, koji je osuđen na 11 godina zatvora zbog saradnje sa mafijom i prosleđivanja informacija. Đorđo Naseli, bivši šef lokalne policije, osuđen je na dve i po godine zatvora.
 
Sudije su izrekle manje kazne nego što je tužilaštvo tražilo u velikom broju slučajeva, a više od 100 osumnjičenih je oslobođeno optužbi.
 
Na prvostepene presude žalbu mogu da ulože i odbrana i tužilaštvo.
Suđenje je bilo fokusirano isključivo na jednu grupu - klan Mankuzo iz provincije Vibo Valentija, pa veliki deo vođa Ndrangete nije bio deo ovog suđenja.
 
Još 70 optuženih u prvobitnom suđenju bilo je proglašeno krivim u novembru 2021. godine, nakon što su se opredelili za ubrzani postupak u zamenu za smanjenje kazni.
 
Specijalne snage i elitne jedinice pokrenule su akciju protiv "Ndrangete" u decembru 2019. godine, sa oko 3.000 oficira koji su izvršili raciju u 12 italijanskih regiona i takođe izvršili hapšenja u Nemačkoj, Švajcarskoj i Bugarskoj.
 
Operacija je nazvana "Rinascita-Skot", što se odnosi na ponovno rođenje regiona ("rinascita" na italijanskom) i američkog specijalnog agenta Skota V. Sibena, koji je pomogao italijanskoj policiji da otkrije veze između kolumbijskih kartela i Ndrangete.
 
Zaplenjena su imovina i gotovina vredni više miliona evra, dok je 300 osumnjičenih privedeno.
 
Smatra se da je Ndrangeta najmoćnija mafijaška grupa u Italiji, koja je premašila i sicilijansku Koza nostru. Osnovana je u 18. veku u Kalabriji, a izrasla je u jednu od najmoćnijih, najobimnijih i najbogatijih kriminalnih organizacija na svetu.
Ndrangeta je jedina mafija koja je aktivna na svim kontinentima, osim na Antarktiku, i za nju se tvrdi da kontroliše 80 odsto evropske trgovine kokainom i da ima procenjeni godišnji promet od 52 milijarde funti (oko 59,5 milijardi evra).
  • Novosadjanin

    22.11.2023 18:00
    Lopovi vode drzavu
    Oteli su nam penzioni fond star 115 godina koji je osnovao Obrenovic,nas 109 hilj.samostalnih delatnosti dozivotno smo opljackani mesto 80 hilj.primao sam 27 hilj.Zelim da ih vidim u zatvoru sa konfiskacijom imovine.zGledsm ih svaki dan setaju na keju po 4 godisnje idu po svetu zimovanje letovanja.Sta vredi kad narod cuti ali docice dsn da sve ovo im bude naplaceno,nicija nije do zore.Dace bog.
  • Nulla poena sine leg

    22.11.2023 06:31
    Srbija nema mafiju.
    Ona ima te klanove… 5-10 majmuna po pravilu visak misicne mase ali manjak sive mase u sezonski skupoj garderobi i veza sa politikom. Kada ta veza pukne zbog sve vecih aperita majmuncina… onda oni budu proglaseni za opaku krim.grupu koja je pretila drzavi. Vozdovacki klan/ Zemunski klan/ Belivukov klan … sutra mozda Bojovicdv klan itd.
    No kada se bude oformio tim tuzilaca, EUPolis dostavi podatke mozda se rasformira duboka srBska drzava, klan od hiljade ljudi koji otimaju u okviru sistema dok se politike i politicari menjaju na vlasto.
  • ovako

    21.11.2023 10:55
    nesto
    ce morati neminovno da se dogodi i u Srbiji ! bdw, gle samo botove kako su se uzbudili.....hahahahaa....trese im se u gacama od same pomisli...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.