Ovo su zemlje u kojima je izlazak na izbore obavezan, pojedine imaju i kazne

Većina demokratskih vlada sveta izbore smatra građanskim pravom. Međutim, više od 20 zemalja uvelo je za svoje građane obavezu izlaska na izbore.
Ovo su zemlje u kojima je izlazak na izbore obavezan, pojedine imaju i kazne
Foto: Beta/AP
U nekim se ide toliko daleko da se uvode sankcije za one koji ne glasaju, prenosi N1.
 
Države u kojima postoji obaveza izlaska na izbore: Australija, Argentina, Belgija, Bolivija, Brazil, Kongo, Kostarika, Edvador, Egipat, Grčka, Honduras, Liban, Lihtenštajn, Luksemburg, Meksiko, Nauru, Paragvaj, Peru, Samoa, Singapur, Tajland, Turska, Urugvaj.
Obavezno glasanje je u nekim državama SAD, jednom švajcarskom kantonu i u tri regiona Austrije.
 
Obavezno glasanje nije nov koncept. Neke od prvih zemalja koje su uvele zakone o obaveznom glasanju bile su Belgija 1892, Argentina 1914. i Australija 1924. Postoje i primeri zemalja poput Venecuele i Holandije koje su praktikovale obavezno glasanje, ali su ga ukinule.
U zemljama u kojima je glasanje obaveza, oni što ne glasaju moraju da navedu legitiman razlog za svoju uzdržanost kako bi izbegli dalje sankcije, ako one uopšte postoje.
 
U nekim državama postoje novčane kazne, a iznos se razlikuje od zemlje do zemlje. U Australiji se, na primer, kreće od 20 do 50 dolara, u Argentini od 50 do 500 pezosa.
 
Moguće su i kazne zatvorom, ali do sada nije dokumentovan nijedan takav slučaj u praksi i to se predviđa ukoliko se, ni nakon opomene, ne plati novčana kazna.
 
Neke zemlje mogu kazniti one koji ne izađu na izbore, ukidanjem određenih građanskih prava.
 
U Belgiji će građanin koji ne glasa na četiri izbora u roku od 15 godina, biti lišen prava glasa. 
 
U Peruu glasač mora da nosi karticu sa pečatom nekoliko meseci nakon izbora kao dokaz da je glasao. Ovaj pečat je potreban za dobijanje nekih administrativnih usluga.
 
U Singapuru se birač briše iz biračkog spiska sve dok ponovo ne podnese zahtev za uključivanje i ne podnese legitiman razlog zašto nije glasao. 
U Boliviji se glasaču daje kartica posle glasanja kako bi mogao da dokaže učešće. Ukoliko ne poseduje tu karticu, onemogućeno mu je da prima platu tri meseca nakon izbora.
 
Takođe, u Belgiji je teško dobiti posao u javnoj upravi ako ne glasate na izborima.
 
Druge zemlje, poput Grčke, nemaju zvanično propisane mere kojima sankcionišu one koji nisu glasali. Međutim, građani se mogu suočiti sa nekim od administrativnih prepreka u dobijanju, na primer, vozačke dozvole.
  • Tetka

    27.11.2023 12:01
    @beba
    Upravo zbog takvog stava ovde vladaju u nedogled.
    Ne možeš biti nezadovoljan postojećim, a biti toliko pasivan, očekivati od drugih da tebi stvore bolje sutra, a da pri tom ne daš ni malo svog doprinosa.
    Ako nemaš za koga da glasaš, valjda imaš protiv koga da glasaš. Može li se odabrati manje zlo?
    Ako stvarno nemaš za koga da glasaš, ako nemaš ni protiv koga da glasaš, aktiviraj se politički i ponudi drugima program koji je po tvojoj volji.
    Ako ni jedna od navedenih opcija nije odgovarajuća za tebe, ti si očigledno sasvim zadovoljna sistemom u kom živiš.



  • Neo NSovac

    27.11.2023 07:01
    i Srbija
    Svi koji rade u drzavnim sluzbama ako ne glasaju za vladajucu stranku, oni i njihovi najblizi su liseni radnog mesta bez mogucnosti daljeg zaposlenja u istom!
  • Beba

    26.11.2023 22:02
    A kad nemam za koga da glasam?
    Nijedna kazna nije preskupa koja bi me naterala da potrosim svoje vreme i dajem legitimitet u svojoj glavi bilo kom lopovu koji je na listi.
    Miran san nema cenu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

U Barseloni protest protiv visokih kirija

Hiljade ljudi okupile su se danas u Barseloni na poziv udruženja stanara i kolektiva da osude teškoće u pristupu stanovanju, tražeći smanjenje zakupnina u tom gradu.

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.