Pojedine PFAS hemikalije, koje su zabranjene, povezane su sa kancerom, oboljenjima štitne žlezde, slabljenjem imunog sistema i problemima sa plodnošću.
"Opasnosti koje PFAS predstavljaju izazivaju sve veću zabrinutost zbog njihove postojanosti u životnoj sredini, sposobnosti da se akumuliraju u ljudskom telu i potencijalnih rizika po zdravlje", saopštio je DWI.
Od uzoraka 12 kompanija otkriveno je da su dva u kategoriji srednjeg rizika.
Savetnica pri Kraljevskom hemijskom udruženju (RCS) Stefani Mecer izjavila je da niko ne treba da konzumira vodu srednjeg rizika, budući da podaci pokazuju da se rizik po zdravlje povećava vremenom nakupljanjem hemikalija u ljudskom telu.
RSC zahteva regularnu kontrolu vode, kao i osnivanje agencije za hemikalije koja bi se bavila smanjivanjem količine PFAS i drugih zagađivača.
"Naročito je zabrinjavajuća poslednja studija čiji rezultati pokazuju da se PFAS može preneti na fetuse. Upornost, bioakumulacija i toksična svojstva PFAS hemikalija, od kojih se neke zadržavaju u životnoj sredini hiljadama godina znači da će zagađenje koje proizvodimo danas uticati na buduće generacije", ukazala je doktorka Kler Kejvers.
Portparol Voda Britanije saopštio je da se kompanije pridržavaju visokih standarda koje postavljaju regulatori i da skoro svi uzorci prolaze testove.
Odeljenje za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja i Agencija za životnu sredinu odbili su da komentarišu rezultate ispitivanja vode.
Komentari 1
milicica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar