Najmanje podstanara je u Rumuniji, najviše u Nemačkoj i Švajcarskoj

Skoro svako treće domaćinstvo u zemljama Evropske unije živi u iznajmljenom stanu, dok gotovo 70 odsto stanuje u stanovima ili kućama koje su u njihovom vlasništvu, pokazuju podaci Eurostata.
Najmanje podstanara je u Rumuniji, najviše u Nemačkoj i Švajcarskoj
Foto: Pixabay
Posmatrajući po državama Evrope, najmanje podstanara ima u Rumuniji - 5,2 odsto, Slovačkoj sedam odsto i Hrvatskoj 8,9 odsto, prenosi N1.
Prema podacima Eurostata za 2022. godinu, više onih kojih žive u iznajmljenim stanovima nego u nekretninama u svom vlasništvu beleži se samo dve države - u Švajcarskoj kiriju plaća 57,7 odsto domaćinstava, a u Nemačkoj 53,3 odsto.
Sledi Austrija sa 48,6 odsto podstanara u odnosu na one koji žive u sopstvenim domovima, pa Danska sa 40,4 odsto i Francuska sa 36,6 odsto.
 
Srbija nije u ovom izveštaju Eurostata, ali prema podacima popisa stanovništva iz oktobra prošle godine, u Srbiji 325.743 ili 12,4 odsto koriste zakupci, podstanari ili srodnici. Od toga je 170.000 podstanara, a 156.000 živi u stanovima ili kućama svojih rođaka.
  • Професор

    03.12.2023 14:31
    Тај жељени богати запад просто "ужива" у комфору туђих станова и кућа. А сиротиња са истока се"мучи" у својим становима и кућама. А опет ови други трче на печалбу код ових првих све са жељом да зараде и врате се у своје "кућице" и станове.
  • Banderaš

    03.12.2023 12:36
    Komunjarska septička kloaka
    Za zapad, za zapadna shvatanja, Srbija je bogata zemlja i srbi su bogati gradjani, jer svi imaju neke stanove, nekretnine,zemlju,vikendice,njive,auta,čamce,štednju u vlasništvu.
    To sto srbi ne zele da zive u svojim kućama nego idu u gradove, to je kriva sumanuta drzavna politika decenijskog uništavanja sela.
    U srbiji imamo sistem koji gradjanima sa 1, 2 ili vise nekretnina u vlasnistvu daje socijalnu pomoć i smatra ih socijalnim slucajevima,što nije normalno za normalan svet !!?
    Nezdrav,zastareo,propali,nepošten sistem se mora promeniti da bi se ublazile nepostene i ogromne razlike u raspodeli bogatsva u društvu,da bi poreski sistem poceo da funkcioniše,da se unisti korupcija koja je rak rana trulog sistema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.