Operacija "Storm Makers II", protiv kriminalnih mreža koje primoravaju migrante da rade u centrima za sajber prevare, sprovedena je od 16. do 20. oktobra u saradnji sa 27 zemalja, navodi se u saopštenju Interpola.
To je omogućilo hapšenje 281 osobe, osumnjičene posebno za trgovinu ljudima, prevaru ili korupciju, i uklanjanje 149 žrtava, dodao je Interpol čije je sedište u Lionu.
Policijske racije su izvršene na 450 lokacija prepoznatih za trgovinu ljudima i krijumčarenje migranata, posle pet meseci koordinacije sa lokalnim organima.
"Mnoge lokacije se redovno koriste za usmeravanje žrtava do poznatih onlajn centara za prevare u jugoistočnoj Aziji. Žrtve su često namamljene lažnim ponudama za posao, a zatim primorane da počine velike onlajn prevare, dok trpe i fizičko nasilje", navodi se u saopštenju.
Interpol je dodao da je operacija potvrdila sve veću globalizaciju te pojave.
Organi za sprovođenje zakona Ugande izvestili su u oktobru da je nekoliko građana odvedeno u Dubai, navodno na posao, pre nego što su prebačeni u Tajland, potom u Mjanmar.
Žrtve su u tim centrima, pod nadzorom naoružanih ljudi, bili primorani da učestvuju u prevari protiv banaka.
U operaciji Interpola je učestvovalo ukupno 27 zemalja: Angola, Australija, Bangladeš, Burma, Brazil, Kambodža, Kina, Etiopija, Gana, Indija, Indonezija, Kazahstan, Kenija, Laos, Malezija, Nepal, Pakistan, Filipini, Singapur, Južna Afrika , Šri Lanka, Tanzanija, Tajland, Turska, Uganda, Ujedinjeni Arapski Emirati i Vijetnam.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar