Zameniće ga ekološkim i atraktivnim svetlosnim senzacijama, kako bi se od negativnih posledica zaštitile životinje i životna sredina, objavila je danas Hina.
S obzirom na to da Hrvatska ima 428 opština i 127 gradova, pridruživanje gradova i opšina toj ideji ide sporo, ali se kreće, navodi agencija, ističući da je udruženje Prijatelji životinja pohvalilo sve koji su odbacili vatromet zbog bezbednosti ljudi, životinja i okoline, a pohvaljene su i trgovine koje ne prodaju pirotehniku.
"Približava se još jedan kraj godine koji zbog pirotehnike može za mnoge životinje biti smrtonosan, a za neku decu peopraćen stravičnim povrdama. Pirotehnika uznemirava ljude i životinje, zagađuje okolinu. Ona plaši, povređuje, uzrokuje invalidnost kod ljudi, a životinje i ubija", upozorila je Lorena Herceg iz udruženja Prijatelji životinja.
Herceg ističe kako sve više gradova u Hrvatskoj koji odustaju od organizacije vatrometa, čime pokazuju etičku i ekološku svest, brigu za sve građane, decu, starije, bolesne i za životinje koje time direktno spašavaju od straha i pogibelji.
Ona smatra neprimerenim da se novac troši za vatromete i pirotehniku jer se može iskoristiti u druge svrhe ili donacije.
U Hrvatskoj vatromet ove godine među ostalima neće imati Rovinj, Opatija, Samobor, Rijeka, Pula, Cres, Varaždin, Osijek, Poreč, Zadar, Požega, Zagreb, Vinkovci, Virovitica, Mali Lošinj, Crikvenica, Dubrovnik, navodi Hina
Herceg ističe da se Split još uvek nije pridružio gradovima i opštinama koje neće koristiti vatromet, ali veruje da će kao drugi najveći grad slediti pozitivne primere Zagreba, Dubrovnika, Zadra, Rijeke, Osijeka i ostalih.
Agencija Hina podseća da je Mali Lošinj prvi grad u Hrvatskoj koji je odlučio da odustane od vatrometa još 2019. godine, a gradonačelnica Ana Kučić koja je tada objavila da se priključuju destinacijama u Evropskoj uniji koje su donele takvu odluku.
Komentari 1
aleksandar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar