Tesla i Volvo obustavljaju proizvodnju zbog napada u Crvenom moru

Kompanija "Tesla" saopštila je da privremeno obustavlja većinu proizvodnje u svojoj nemačkoj fabrici zbog napada u Crvenom moru.
Tesla i Volvo obustavljaju proizvodnju zbog napada u Crvenom moru
Foto: Pixabay
To se dešava nakon što su  Sjedinjene Države i Velika Britanija započele udare s mora i iz vazduha na Hute u Jemenu kao odgovor na njihove napade na komercijalne brodove koji plove Crvenim morem.
 
Proizvođač električnih vozila je u saopštenju, objavljenom u četvrtak uveče, naveo da će fabrika u blizini Berlina, koja proizvodi vozila i baterije modela I, pauzirati od 29. januara do 11. februara.
To je novi znak da neprijateljstva na Bliskom istoku remete globalne proizvodne lance snabdevanja, a brodarske kompanije izveštavaju da su, zbog ugrožene plovidbe na vitalnom globalnom brodskom koridoru, prinuđene da preusmere brodove koji prevoze robu i komponente dužom rutom, oko južnog vrha Afrike.
 
Analitičari ističu da ta zaobilazna ruta produžava putovanja broda za 10 ili više dana.
"Oružani sukobi u Crvenom moru i povezane promene u transportnim rutama između Evrope i Azije preko Rta dobre nade takođe utiču na proizvodnju u Grinhajdu", saopštila je kompanija "Tesla", navodeći da "značajno duže vreme transporta stvara jaz u lancima snabdevanja”.
 
Fabrika u Grinhajdu, jugoistočno od Berlina, prvi "Teslin" pogon u Evropi, otvoren je 2022. godine i zapošljava 11.000 radnika.
 
"Tesla" očekuje da će se normalan rad nastaviti 12. februara, navodi AP. 
 
"Volvo", koji je u većinskom vlasništvu kineske kompanije "Gili", saopštio je da će pauzirati proizvodnju u svojoj fabrici u Gentu u Belgiji na tri dana sledeće nedelje zbog kašnjenja isporuke menjača.
 
Najveći poremećaj u lancu snabdevanja od pandemije kovida-19 rizikuje da uspori oporavak globalne privrede, dok bi veće cene prevoza tereta i nafte mogle ponovo da podstaknu inflaciju. Kroz ovaj kanal obavlja se oko 12 odsto svetskog kontejnerskog saobraćaja.
SAD i Britanija pokrenule su seriju udara na pobunjeničku grupu Huti u Jemenu, čiji su napadi na komercijalne brodove poremetili jednu od najvažnijih svetskih ruta za pomorski prevoz.
 
Pojedini operateri tankera prestali su da koriste Crveno more nakon američkih i britanskih vazdušnih napada na Hute.
  • Realista

    13.01.2024 09:42
    ekonomija
    Klasičan pritisak na lokalnu ekonomiju da se uključi u kontrolu vodene rute sa UK i SAD.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.