Pravoslavna crkva Grčke protiv istopolnih brakova, Vlada za, a društvo podeljeno

Sveti sinod Grčke pravoslavne crkve je danas objavio da je "potpuno protiv" plana Vlade da legalizuje istopolne brakove, o čemu zakon treba da bude podnet Skupštini, sledećeg meseca.
Pravoslavna crkva Grčke protiv istopolnih brakova, Vlada za, a društvo podeljeno
Foto: Pixabay
"Država propisuje, ali to Crkvu ne lišava slobode izražavanja, niti je oslobađa dužnosti da obaveštava narod (...) Ako ćuti, snosi tešku odgovornost", ocenio je Sveti Sinod na kraju vanrednog zasedanja, koje je trajalo više od pet sati.
 
Mitropoliti Grčke pravoslavne crkve, koja Ustavom nije odvojena od države, odlučili su da pisma u kojima izražavaju svoj stav pošalju svim poslanicima Skupštine (kojih je 300), da se 4. februara obrate vernicima u svim crkvama u Grčkoj i da ih lecima obaveste o protivljenju predlogu zakona koji mora da bude usvojen narednih dana u Savetu ministara.
Prema njihovim rečima, predlog zakona će promovisati "ukidanje očinstva i materinstva" i "nestanak rodnih uloga u porodici".
 
"Ta zakonodavna inicijativa osuđuje buduću decu da odrastaju bez oca i majke, u okruženju konfuzije roditeljskih uloga", smatraju mitropoliti.
Premijer Kirijakos Micotakis je nedavno najavio da bi predlog zakona trebalo da bude razmotren u Skupštini do sredine februara, uprkos protivljenju Crkve koja ima veliki uticaj na društvo i deo konzervativnog tabora iz kojeg je i on sam.
 
"Mi ćemo saslušati mišljenje Crkve, ali država donosi zakone, ona zakone ne donosi u saradnji sa Crkvom", insistirao je Micotakis, predstavljajući svoj projekat.
 
Grci su podeljeni prema tom pitanju: u dve nedavno objavljene ankete 49 odsto je protiv istopolnih brakova, a 52 je za njihovo uvođenje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci sutra biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.