Protesti u Keniji zbog ubistava žena

Nekoliko stotina ljudi okupilo se danas u Najrobiju na protestu zbog mnogobrojnih ubistava žena u Keniji, ogorčeni podatkom da je čak 16 žena ubijeno u toj državi od početka godine.
Demonstranti su izašli na ulice glavnog grada Kenije, držeći natpise na kojima je pisalo "Biti žena ne bi trebalo da bude smrtna kazna" i "Patrijarhat ubija". Neki okupljeni su nosili imena i fotografije žrtava.
 
Okupljeni su prošetali do parlamenta.
Prema izveštajima tamošnjih medija, ove godine je u Keniji ubijeno najmanje 16 žena. Ta ubistva su istakla nasilje nad ženama, koje je u porastu, prema navodima vlade.
 
Slični skupovi su danas održani i u drugim gradovima Kenije, zbog sve učestalijeg femicida i nasilja nad ženama.
Današnji protesti dolaze nakon niza brutalnih ubistava žena, uključujući nedavni slučaj kada su raskomadani ostaci žrtve pronađeni u plastičnoj kesi, u iznajmljenom stanu.
 
Aktivisti žele da vlasti ubrzaju dolaženje do pravde, za sve nedavne žrtve seksualnog i rodno zasnovanog nasilja, a desetine lokalnih grupa za ljudska prava smatra da vlada mora proglasiti svojevrsno nacionalno vanredno stanje, a femicid kao poseban zločin, različit od "običnog" ubistva.
 
Istraživanje iz 2022. godine pokazalo je da je barem jedna od tri žene u Keniji doživela neki vid fizičkog nasilja u svom životu.
 
Međunarodna organizacija Amnesti internešnal saopštila je da je u Keniji između 2016. i 2023. godine zabeleženo više od 500 slučajeva femicida.
 
Veliki broj žrtava su ubili njihovi partneri ili njima poznate osobe.
 
Okrivljavanje žrtava za nesrećnu sudbinu je rasprostranjeno na društvenim mrežama, a mnogi u Keniji čak smatraju da su ubijene žene same krive za sopstvenu smrt.
 
Mnogi komentari na društvenim mrežama se odnose na to kako su žrtve bile obučene kada su napadnute ili se postavlja pitanje zašto nisu koristile svoje mobilne telefone da jave porodici i prijateljima gde se nalaze.
 
Uprkos tome što Kenija ima oštre zakone protiv rodno zasnovanog nasilja, većina počinilaca ostaje nekažnjena. I kada se pokrene krivično gonjenje, slučajevi se često godinama razvlače na sudu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga

Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.

Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne

Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila

Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.