Demografkinja: Veći broj stanovnika u Crnoj Gori zahvaljujući doseljavanju stranaca

Preliminarni rezultati popisa broja stanovnika, stanova i domaćinstava u Crnoj Gori pokazao je da je broj građana u toj zemlji povećan u odnosu na prethodni popis.
Demografkinja: Veći broj stanovnika u Crnoj Gori zahvaljujući doseljavanju stranaca
Foto: Pixabay
Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva, koje je saopštila Uprava za statistiku Crne Gore (Monstat), ukupan broj stanovnika sa 625.266, koliko ih je bilo na popisu 2011. godine, porastao je na 633.158.
 
Demografkinja Mileva Brajušković Popović smatra da je porast broja stanovništva zasigurno zabeležen zahvaljujući doseljavanju stranaca.
"Ukupno kretanje stanovništva zavisi od prirodnog i mehaničkog kretanja, a znamo da su Crnu Goru u periodu od prethodnog popisa do danas karakterisale niske i negativne stope prirodnog priraštaja, kao i da su procenjeni podaci o emigraciji iz Crne Gore ukazivali na to da je našu državu u prethodnom periodu karakterisao i negativan migracioni saldo, pa se jasno nameće zaključak da je porast broja stanovništva zabeležen zahvaljujući doseljavanju stranaca u našu državu", kaže Brajušković Popović za portal RTCG.
 
Kaže da nije iznenađena regionalnim pregledom podataka. 
"Severni region je zabeležio smanjenje broja stanovnika, tako da sada na ovom prostoru živi 25,2 odsto stanovništva Crne Gore, što je za 10,3 odsto manje nego na prethodnom popisu, dok su centralni i južni region zabeležili povećanje broja stanovnika, tako da u centralnom regionu živi gotovo polovina stanovništva Crne Gore 48,9 dosto, a u južnom regionu živi 25,9 odsto", navela je Brajušković Popović.
 
Podatak da u Crnoj Gori ima 277 naselja sa manje od deset stanovnika upućuje na populaciono usitnjavanje seoskih naselja, na proces, kako kaže, depopulacije i senilizacije ovog tipa naselja, te da su ova naselja u realnom riziku od potpunog demografskog izumiranja.
 
"Podaci su pokazali i da su opštine Gusinje, Petnjica, Plav i Rožaje zabeležile porast broja stanovnika, dok su sve ostale opštine severnog regiona zabeležile pad broja stanovnika. Najnepovoljnija situacija je u opštini Plužine koja u odnosu na prethodni popis ima 31,2 odsto manje stanovnika, zatim slede opštine Šavnik sa 23,3 odsto manje stanovnika, Mojkovac sa 20,9, Pljevlja sa 20,3 odsto, Kolašin sa 19,3 odsto i Žabljak sa 15,9 odsto manje stanovnika u odnosu na prethodni popis (2011)", kazala je Brajušković Popović.
 
Kako dalje kaže, povećanje broja stanovnika je očekivano zabeleženo u Podgorici - za 23.859 građana, što je povećanje u odnosu na prethodni popis za oko 13 odsto. 
 
"Popis je pokazao i slabost centralnog regiona, jer uprkos tome što ovde živi polovina stanovnika Crne Gore, opštine Cetinje i Nikšić je karakterisala depopulacija, odnosno smanjenje broja stanovnika. Izuzev Kotora, sve opštine primorskog regiona su zabeležile povećanje broja stanovnika, pa sada na ovom prostoru živi 163.960 stanovnika, ili 25,9 odsto stanovništva Crne Gore", rekla je Brajušković Popović i dodala:
"Dakle, u primorskom regionu živi više stanovnika nego u severnom regionu, iako primorski region čini svega 11,5 odsto, dok severni nešto preko 50 odsto teritorije naše države."
 
Prema preliminarnim rezultatima Monstata, najviše stanovnika, više od 50 odsto, živi u Podgorici i Nikšiću, Baru i Bijelom Polju, a najmanje u Šavniku, Plužinama i Žabljaku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.

VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga

Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.

Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne

Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila

Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.