Ovo je bio prvi takav događaj u nekoj komunističkoj državi, kakva je bila bivša Jugoslavija.
Na Igrama, koje su trajale od 8. do 19. februara, nastupila su 1.272 takmičara iz 49 zemalja (998 takmičara i 274 takmičarke), uz praćenje više od 7.500 predstavnika medijskih kuća iz 41 zemlje.
Govor na otvaranju Igara u ime jugoslavenskih sportista održao je slovenački skijaš Bojan Križaj, a i tada mega popularni pop pevač Zdravko Čolić je pozajmio glas "Vučku", koji je bio maskota Olimpijade.
Baklja ZOI 84., koja je stigla iz grčke Olimpije avionom do Dubrovnika, kroz Jugoslaviju je prošla 5.289 kilometara (plus 2.879 km lokalnim putevima). Nosilo ju je 1600 ruku, a na stadion ju je donela i upalila olimpijski plamen najbolja jugoslavenska klizačica Sanda Dubravčić.
Učesnici Igara takmičili su se u disciplinama: alpsko skijanje (Jahorina - žene i Bjelašnica - muškarci), bob i sankanje (Trebević), biatlon, nordijsko skijanje i skokovi (Igman), te hokej i umetničko klizanje u sportskim dvoranama Skenderija i Zetra.
Jugoslavenski heroj ZOI 84. bio je Jure Franko, 21-godišnji skijaš iz Nove Gorice u Sloveniji, koji je u Sarajevu osvojio prvu medalju na Zimskoj olimpijadi za tadašnju zajedničku državu.
U veleslalomskoj utrci na Bjelašnici Franko je bio drugi. Cela Jugoslavija slavila je Frankovo srebro kao da je zlato, a na ceremoniji dodele u Skenderiji Sarajlije su u svom prepoznatljivom maniru skandirale: "Volimo Jureka više od bureka!"
Olimpijski duh nikad nije prestao da živi u Sarajevu i Sarajlijama, što dokazuje da su Zimske olimpijske igre zasigurno najbolji istorijski događaj koji se desio Sarajevu, Bosni i Hercegovini regionu, piše danas portal sarajevskog Avaza.
Komentari 5
zzz
Koment
Izabrali smo da živimo oklevetani.
Stevica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar