Članovi Evropskog parlamenta na meti špijunskog softvera

Evropski parlament danas je zatražio od članova svog Pododbora za odbranu da provere svoje telefone na špijunski softver, nakon što su pronađni tragovi hakovanja na dva uređaja.
Članovi Evropskog parlamenta na meti špijunskog softvera
Foto: Pixabay
Telefoni članova i osoblja Pododbora za bezbednost i odbranu (SEDE) napadnuti su softverskim alatima za nadzor, navodi se u internom mejlu Evropskog parlamenta, prenosi Politiko.
 
Svim poslanicima u Pododboru je savetovano da odnesu svoje telefone u IT službu EP, kako bi bili provereni na špijunski softver.
Evropski parlament je u visokoj pripravnosti zbog mogućih sajber napada i stranih mešanja uoči evropskih izbora ​​u junu.
 
Politiko je u decembru izvestio da je interna revizija pokazala da sajber bezbednost ove institucije "još uvek nije ispunila industrijske standarde" i da "nije u potpunosti u skladu sa nivoom pretnje", koju predstavljaju hakeri koje sponzorišu države.
Jedan član Pododbora za bezbednost i odbranu otišao je u utorak na rutinsku proveru, koja je rezultirala otkrivanjem tragova špijunskog softvera na njegovom telefonu.
 
Zamenica portparola Evropskog parlamenta Delfin Kolard navela je u saopštenju da su "tragovi pronađeni u dva uređaja".
 
Nova otkrića prate prethodne incidente sa drugim članovima Evropskog parlamenta koji su bili na meti špijunskog softvera, jer je 2022. otkriveno da su telefoni članova Katalonskog pokreta za nezavisnost, uključujući političare EU, bili zaraženi špijunskim alatima Pegazom i Kandiruom.
 
Iste godine, grčki poslanik u Evropskom parlamentu i opozicioni lider Nikos Andrulakis bio je na listi grčkih političkih i javnih ličnosti za koje je utvrđeno da su bili na meti Predatora, još jednog špijunskog alata, a i predsednica parlamenta Roberta Mecola ranije se takođe suočila sa pokušajem hakovanja njenog telefona.
 
Evropski parlament je 2022. godine osnovao posebni odbor za istraživanje tog pitanja, koji je istražio niz skandala u više zemalja, uključujući Španiju, Grčku, Mađarsku i Poljsku, nakon čega je saopšteno da su najmanje četiri vlade u EU zloupotrebile hakerske alate radi političke dobiti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.