
Urednik ruskog lista uhapšen zbog navodne diskreditacije vojske
Glavni urednik poznatog ruskog nezavisnog lista Novaja Gazeta Sergej Sokolov uhapšen je danas u Moskvi po optužbi da je diskreditovao rusku vojsku, saopšteno je iz tih novina.

Foto: Pixabay
U saopštenju se navodi da su Sokolova uhapsili pripadnici Ruskog centra za borbu protiv ekstremizma.
Dodaje se da su optužbe, koje su "administrativne" i koje se obično kažnjavaju novčanom ili kratkom zatvorskom kaznom, povezane sa člankom koji su štampale novine. Datum saslušanja Sokolova još nije poznat.
Organizacija Reporteri bez granica (RSF) je saopštila na društvenoj mreži Iks da "protestuju protiv ovog hapšenja koje dodatno svedoči o nasilju cenzure u Rusiji".
Sokolov je preuzeo uredništvo nad Novajom Gazetom u septembru 2023. godine nakon što je njegov prethodnik na tom mestu i dobitnik Nobelove nagrade Dmitri Muratov proglašen za "stranog agenta" od strane ruskih zvaničnika.
Prethodno je u septembru 2022. godine moskovski sud oduzeo licencu Novoj gazeti, koja je godinama kritikovala Kremlj, kao deo kontinuiranog gušenja kritičkih glasova u Rusiji.
Nekoliko dana nakon što je počela ruska invazija na Ukrajinu ruska Duma je odobrila zakon koji zabranjuje omalovažavanje ruske vojske ili širenje "lažnih informacija" o dešavanjima u Ukrajini.
Kao rezultat toga desetine nezavisnih ruskih medija je bilo zabranjeno, dok su drugi samoinicijativno prekinuli sa izveštavanjem u vezi sa Ukrajinom.
Novaja gazeta je u martu 2022. godine objavila da obustavlja svoj rad za vreme borbi u Ukrajini. Ali osoblje Nove gazete koje se preselilo u inostranstvo pokrenulo je novi projekat, Novaja gazeta Evropa, koji oštro kritikuje rusku politiku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Mjanmar oslobodio oko 4.900 zatvorenika: Amnestirano i 22 politička osuđenika
17.04.2025.•
0
Šef vojnih vlasti Mjanmara povodom tradicionalne Nove godine amnestirao je oko 4.900 zatvorenika, među kojima su i 22 politička osuđenika.
SAD i Rusija glasale protiv rezolucije Generalne skupštine UN o Ukrajini, Srbija uzdržana
17.04.2025.•
1
SAD i Rusija glasale su protiv rezolucije Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje "ruska agresija na Ukrajinu", dok je Srbija bila uzdržana.
Premijer Fijala: Češka više ne koristi rusku naftu
17.04.2025.•
1
Češka se u potpunosti oslobodila zavisnosti od ruske nafte i prešla je na isporuke koje stižu preko naftovoda TAL i IKL od terminala u Trstu, u Italiji, saopštio je premijer Petr Fijala.
Rusija će svaki napad raketama Taurus smatrati direktnim učešćem Nemačke u sukobu
17.04.2025.•
2
Ruske vlasti saopštile su da će smatrati svaki napad na ruske ciljeve nemačkim raketama Taurus "direktnim učešćem" Nemačke u sukobu u Ukrajini, pošto Berlin razmatra takvu isporuku oružja Kijevu.
Dodik: Čuvaju me policija Republike Srpske i specijalci, ne preporučujem nikome da me hapsi
17.04.2025.•
12
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da nikome ne bi preporučio da pokuša da ga uhapsi jer ga štite policija Republike Srpske i dobro obučeni specijalci.
Sud Velike Britanije odlučio: Termin "žena" odnosi se isključivo na biološke žene
16.04.2025.•
2
Vrhovni sud Velike Britanije danas je presudio da se termin "žena" odnosi isključivo na biološki pol prema britanskom Zakonu o ravnopravnosti.
Fikret Abdić Babo osuđen na tri i po godine zatvora za zloupotrebu položaja
16.04.2025.•
1
Kantonalni sud u Bihaću osudio je bivšeg predsednika opštine Velika Kladuša Fikreta Abdića na tri i po godine zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja.
Fico ljut zbog izjave EU u vezi sa Rusijom: Niko ne može da mi naredi gde ne smem da idem
16.04.2025.•
9
Slovački premijer Robert Fico ljutito je reagovao i nazvao "neprimerenim" izjave visoke predstavnice EU za spoljnu politiku Kaje Kalas.
SAD planira da ugasi 30 ambasada, među njima i dve u BiH
16.04.2025.•
2
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa razmatra da zatvori skoro 30 ambasada i konzulata u okviru planova o sprovođenju značajnih promena u američkom diplomatskom prisustvu u inostranstvu.
Još sedam policajaca osumnjičeno zbog požara u diskoteci u Kočanima
15.04.2025.•
1
Državni tužilac Severne Makedonije Ljupčo Kocevski izjavio je večeras da će još sedam policajaca biti privedeno u istrazi o požaru u diskoteci "Puls" u Kočanima.
Tramp preti i ukidanjem fiskalnih olakšica Harvardu, posle zamrzavanja sredstava
15.04.2025.•
2
Predsednik SAD Donald Tramp zapretio je univerzitetu Harvard ukidanje znatnih fiskalnih olakšica dan pošto je taj prestižni univerzitet odbio da se povinuje njegovim zahtevima.
Četvoro novinara osuđeno zbog saradnje sa Navaljnim
15.04.2025.•
0
Sud u Moskvi osudio je danas na po pet i po godina zatvora četiri novinara optužena da su sarađivali sa organizacijom opozicionara Alekseja Navaljnog, koja je svrstana u terorističke.
Srbija među glavnim metama ruske kampanje dezinformisanja
15.04.2025.•
3
Bivše sovjetske republike i balkanske zemlje su glavna meta ruske kampanje dezinformisanja. Srbija je na četvrtom mestu po broju objavljenih članaka u odnosu na broj stanovnika, pokazuje istraživanje.
Maldivi zabranili ulazak izraelskim turistima u znak solidarnosti sa Palestincima
15.04.2025.•
2
Parlament Maldiva odobrio je predlog zakona kojim se izraelskim turistima zabranjuje ulazak u zemlju, u znak solidarnosti sa narodom Gaze.
Mala računica koliko bi SAD koštala kupovina Grenlanda
15.04.2025.•
5
Kupovina Grenlanda od Danske mogla bi da košta SAD više od 2,2 milijarde dolara, uz dodatne godišnje isplate od preko 600 miliona dolara.
Mađarska zabranila Prajd i druge LGBT aktivnosti
15.04.2025.•
10
Parlament Mađarske, kojim dominira stranka Fides Viktora Orbana, usvojio je amandman na Ustav te zemlje kojim se zabranjuju javna dešavanja u organizaciji LGBT zajednice.
Građani Srbije imaju najviše nekretnina u Crnoj Gori - više od 15.000
15.04.2025.•
4
Stranci u Crnoj Gori poseduju oko 50.000 objekata i 94.000 parcela.
Albanija otvorila još jedan klaster u pregovorima s Evropskom unijom
14.04.2025.•
9
Albanija je otvorila klaster o unutrašnjem tržištu u pristupnim pregovorima s Evropskom unijom.
Sud u Turskoj odbacio zahtev za oslobađanje gradonačelnika Istanbula
14.04.2025.•
0
Sud u Turskoj odbacio je žalbu kojom se traži puštanje na slobodu gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua do okončanja suđenja za korupciju.
Državljanin Srbije se predstavio kao direktor pošte u Crnoj Gori i od službenice dobio 19.000 evra
14.04.2025.•
2
Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata državljaninu Srbije N. M, nastanjenom u Danilovgradu, zbog prevare.
Preminuo pisac i nobelovac Mario Vargas Ljosa
14.04.2025.•
1
Peruanski pisac nobelovac Mario Vargas Ljosa preminuo je u Limi u 90. godini, saopštila je njegova porodica.
Komentari 1
Darkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar