Borel: Evropljani da više ulože u proizvodnju oružja

Žozep Borel je izjavio da je osnova prve Evropske strategije za obrambenu industriju (EDIS) da Evropljani više, bolje i zajedno ulože u proizvodnju oružja.
"Nakon dve godine rata u Ukrajini visokog intenziteta, zalihe su iscrpljene i sukob je evoluirao iz rata zaliha u rat proizvodnje", napisao je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost u blogu na sajtu Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).
 
On je napisao da je za sprovođenje EDIS-a i Evropskog programa ulaganja u odbranu, koje je Evropska komisija usvojila 5. marta, najvažnija ojačana budžetska podrška i bolja saradnja i koordinacija država članica.
"Odbrambena politika ostaje u isključivoj nadležnosti država članica EU i one su gospodari svojih armija. Ako želimo da podstaknemo evropsku odbrambenu industriju, saradnja sa državama članicama je stoga ključna. Moramo da ulažemo više, bolje, zajedno i više evropski", napisao je Borel.
 
Naveo je da je strategijom obuhvaćen niz mera koje treba da se sprovedu da bi se ostvarili ciljevi da EU ojača obrambenu industriju i obnovi zalihe oružja dok nastavlja da Ukrajini pruža vojnu pomoć.
"Posebno pozivamo upravljačka tela Evropske investicione banke da prilagode politiku kreditiranja kako bi omogućili finansiranje evropske odbrambene industrije. Za preostali period aktuelnog višegodišnjeg finansijskog okvira, od 2025. do 2027. godine, 1,5 milijardi evra iz budžeta EU biće izdvojeno za podršku evropskoj odbrambenoj industriji", naveo je Borel.
 
Osnivanjem Odbora za industrijsku spremnost obrane trebalo bi da se prevaziđe fragmentacija Evrope, nađu načini zajedničke nabavke i definišu ciljevi industrijske proizvodnje, naveo je Borel.
 
"S novom evropskom odbrambenom industrijskom strategijom, cilj nam je 40 odsto udela u zajedničkim nabavkama 2030. godine", ponovio je visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost ciljeve navedene u strategiji.
 
Prošlog utorka Kolegijum komesara je odobrio zajedničko saopštenje Komisije i Borela o novoj evropskoj odbrambenoj industrijskoj strategiji kojom se, pored zajedničke nabavke, predlaže povećanje kapaciteta proizvodnje municije i ulaganje u dalje razvijanje te grane industrije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Omladinac

    12.03.2024 10:04
    Tuzno
    E tuzni narode, umesto da zagovaraju mir i razgovore, zagovaraju jos oruzja, rata i tuge....
  • pobogu

    12.03.2024 08:18
    Jedna civilizacija je primitivna dokle god joj treba oruzje.
  • Zemlja čudesa

    12.03.2024 06:29
    deja vu
    Već uhodani mehanizam koji su patentirali Englezi, a preuzeli Ameri... Nahuškaš dve države koje hoćeš da porobiš jednu na drugu i pustiš ih da se tuku dok ne iskrvare na smrt. Jednoj strani (ili obema) prodaješ oružje i tu zarađuješ. Ako pobede, uletiš pred kraj sa svojom vojskom i ti da bi osvojio teritorije, a "saradnicima" daš skupe kredite da obnove privredu na čemu dodatno zaradiš. Najpoznatiji primeri su I. i II. Svetski rat, mada ima i manjih ratova koji ilustruju ovaj mehanizam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi

Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.