Tokom Prvog svetskog rata Kraljevina Rumunija je poslala vagonima 91,5 tona zlatnih novčića i poluga, kao i dragulje i druge kulturne dragocenosti, kao što su razna umetnička dela u carsku Rusiju.
U ratu se Rumunija borila na strani Antante, a protiv centralnih sila.
To zlato su zaplenili boljševici, nakon što su preuzeli vlast u Rusiji 1917. godine. Neke vredne predmete su sovjetske vlasti vratile 1935. i 1956. godine, ali ne i samo zlato.
Kasnijih godina Rumuni su pokušali da vrate zlato, ali bezuspešno.
Zajednička komisija za poboljšanje bilateralnih odnosa je formirana 2003. godine između Rusije i Rumunije, kojoj je zadatak bio, između ostalog, da reši pitanje nestalog zlata.
Rezoluciju je podneo rumunsku poslanik Eugen Tomak, uz podršku Nacionalne banke Rumunije.
On je u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk to pozdravio kao "istorijsko glasanje" i "pitanje nacionalnog dostojanstva".
Iako gotovo da ne postoje šanse da se Rumuniji vrati to zlato, Tomak je napomenuo da je "važno ne odustati".
Iz zvanične Moskve još uvek nema komentara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
vladimir
Pitanje je i šta je sa 80 tona zlata koje je Amerika opljačkala od Venecuele, šta je sa 60 tona zlata koje su ameri opljačkali u Siriji. Gde je završilo zlato Libije koja je imala zlata više nego Engleska, Francuska, i Italija zajedno po glavi stanovnika. Šta....
Zare
Daddy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar