U noti koju je ministarstvo spoljnih poslova Rusije poslalo Nemačkoj ukazuje se na "dvostruke aršine" Berlina kad je reč o zvaničnom priznanju zločina protiv čovečnosti koje je Nemačka počinila u prošlosti kao akte genocida, navodi ruska državna agencija TASS.
"Dok zločine iz kolonijalne ere priznaje kao akte genocida, Nemačka do sada nije učinila isto u vezi sa opsadom Lenjingrada i drugim zločinima nad narodima Sovjetskog Saveza počinjenim tokom Drugog svetskog rata", navodi se u noti.
Dodaje se da Rusija "insistira da Nemačka zvanično prizna te zločine Trećeg rajha kao akte genocida".
Prema ruskoj noti, navodi Berlina da je to pitanje rešeno isplatom reparacija posle Drugog svetskog rata "potpuno su neprihvatljivi i neuverljivi".
"Suštinski ne može postojati nikakva pravna veza između posleratnih reparacija i obezbeđenja pravde za sve koji su preživeli opsadu Lenjingrada, bez obzira na njihovu etničku pripadnost", navodi se u noti.
Nemačka je platila odštetu jedino jevrejskim žrtvama opsade Lenjingrada, današnjeg Sankt Peterburga, uz obrazloženje da su oni tokom Drugog svetskog rata bili posebno proganjani od nacista. Stav Nemačke je da je odšteta ostalim građanima Lenjingrada pokrivena reparacijama koje je platila posle 1945. godine.
Rusija u noti ukazuje i na nemačku "nemoralnu logiku" i navodi da je ta zemlja "decenijama isplaćivala socijalna davanja bivšim vojnicima Trećeg rajha, članovima SS jedinica i saradnicima nacističkog režima".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
/
napredovali su tako sto su pucali u svoje ako se okrenu, pa kada prva kolona izgine ovi sto su pucali u svoje idu napred pa iza njih dolaze sledeci koji ce pucati u svoje
Radojka
svedok saradnik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar