Ubistvo vođe koalicije "Popularni front" Čakrija Belaida koji je upucan u svom automobilu ispred kuće u kojoj je živeo u februaru 2013. godine izazvalo je velike proteste širom zemlje koji su doveli do ostavke tadašnjeg premijera Hamadija Džebalija.
Slučaj je ponovo otvoren prošlog meseca nakon što je sudija koji je vodio prethodnu istragu uhapšen zbog sumnje da je prikrivao informacije.
Presuda koja je doneta u sredu dolazi nakon više odlaganja i dugotrajnog razmatranja zbog "složenosti ovog veoma teškog slučaja", rekao je član Belaidovog odbora za odbranu Mohamed Džmur.
Od 23 optužena petoro je oslobođeno, dok su ostali dobili kazne od dve godine do 120 godina zatvora.
Belaidov brat Abdelmadžid je presude nazvao "pozitivnim korakom" i dodao je da još čekaju suđenje osumnjičenima za planiranje atentata.
Do pred smrt Belaid je bio poznat kao veliki kritičar tada vladajuće islamističke partije Enhada koju su nakon atentata na njega njegove pristalice optuživale da je zauzela previše popustljiv pristup prema islamskim ekstremistima.
Nakon ubistva još jednog levičarskog političara Mohameda Brahmija u julu te godine vladajuća Enhada je proglasila islamističku organizaciju Ansar al-Šarija za terorističku, dok su snage bezbednosti ubile nekolicinu navodnih članova grupe povezane sa Al-Kaidom osumnjičenih za umešanost u Belaidovu smrt.
Nekoliko članova Ansar al-Šarija su osuđeni na zatvorske kazne, uključujući čelnika njenog vojnog i obaveštajnog krila. Ubistva i nemiri koji su usledili izazvali su političku krizu u Tunisu, dok se zemlja borila da pređe sa diktature na demokratiju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar