Adžić je naveo da Nova banka, kao i Atos banka, koja ima istog vlasnika, u potpunosti poštuju sva pravila sankcija, koje jedinstveno tržište nalaže.
"Prema mojim saznanjima sve banke u BiH, identično poštuju ta pravila", rekao je on za Radio-televiziju RS (RTRS).
Adžić ističe, da pravila američke Službe za kontrolu imovine u inostranstvu (OFAC), podrazumevaju da oni nemaju poslovni odnos sa klijentima koji se nalaze na toj listi, odnosno bilo kojeg fizičkog i pravnog lica, koji se nađe na listi sankcija.
Zbog američkih sankcija, uvedenih 2022. godine, sa pretnjom zatvaranja računa suočava se i banjalučka Alternativna televizija (ATV).
Računi u bankama zbog sankcija SAD ranije su, kako su objavili mediji, zatvoreni kompaniji Integral inženjering, u vlasništvu porodice Stanković (pokojnog Slobodana Stankovića), a Gorica Dodik, ćerka predsednika RS Milorada Dodika, potvrdila je da je zbog sankcija zatvorila račun svoje fondacije Srpska kuća.
Račun je zatvoren i Srpskoj demokratskoj stranci (SDS), koja se pod sankcijama nalazi još od 2004. godine, zbog podrške osobama optuženim za ratne zločine.
U RS računi u bankama su zatvoreni i svim zvaničnicima koji su pod američkim sankcijama – predsedniku RS Miloradu Dodiku, predsedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, premijeru Radovanu Viškoviću, ministrima pravde i zdravstva Milošu Bukejloviću i Alenu Šeraniću, predsedavajućoj Veća naroda RS Srebrenki Golić, kao i ostalim službenicima sa američke "crne liste".
Sarajevski Avaz objavio je da je neizvesno da li će zvaničnici BiH, koji primaju platu iz državnog budžeta, zaista i da je prime.
Osim srpskog člana Predsedništva BiH Željke Cvijanović, platu iz budžeta institucija BiH očekuju i novoimenovani konzul BiH u Rijeci Milan Tegeltija, predsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara (HDZ BiH), kao i državne tužiteljke Diana Kajmaković i Gordana Tadić.
U istoj situaciji je i penzionisani bivši direktor Obaveštajno-bezbednosne službe BiH (OBA) Osman Mehmedagić.
Iz Ministarstva finansija i trezora BiH nisu Avazu mogli da potvrde da li će primanja tim zvaničnicima zaista i biti uplaćena na njihove račune.
Ako sredstva budu doznačena na već blokirani račun i banke ne budu vršile isplate prema korisnicima, dužne su da novac vrate na račun Ministarstva finansija i trezora BiH.
U Ministarstvu finansija BiH naveli su da se radi o odnosu klijenta i banke, koji sa ovom institucijom nema nikakve veze, pa zato ne znaju na koji način i kada ovaj problem može biti prevaziđen.
Banke u Federaciji BiH su po automatizmu blokirale račune osobama sa crne liste.
Oni su to pokušali da reše otvaranjem računa u bankama u RS, ali su ih i one odbile. Marinko Čavara je nedavno pisao predsedavajućoj Saveta ministara BiH Borjani Krišto i ministrima finansija i pravde Srđanu Amidžiću i Davoru Bunozi, žaleći se da su mu ugrožena osnovna radnička i ljudska prava.
On je naveo da je do uvrštavanja na crnu listu platu primao putem računa otvorenog kod Adiko banke, ali mu je ona otkazala saradnju. Potom je otvorio račun kod banjalučke Nove banke, ali mu je nedavno i iz ove banke poručeno da žele da zatvore njegov račun.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Tataratatira
Milan NS
Gacic Serafin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar