Vest su za Večernji list potvrdili članovi njegove porodice.
Bulajić je rođen 22. marta 1928, u mestu Vilusi na pola puta od Trebinja do Nikšića, podseća Večernji list.
Njegovi filmovi postigli su najveći uspeh kod domaćih i stranih gledalaca. Njegov film "Bitka na Neretvi" je 1970. godine bio nominovan za Oskara.
"Kozara", "Vlak bez voznog reda", "Atentat u Sarajevu", zajedno s "Bitkom na Neretvi", na vrhu su liste najgledanijih filmova u bivšoj Jugoslaviji.
Navedena četiri filma prikazivana su u mnogim državama, što su jugoslovesnke vlasti podsticale i iz političkih i ideoloških razloga.
Bulajićevi filmovi su, treba naglasiti, imali i ogroman komercijalni uspeh.
Inače, kako je ranije pisao Danas, Bulajić se sa 13 godina priključio partizanima u Drugom svetskom ratu.
On i oba njegova starija brata bili su ranjeni u borbama i u jednom trenutku čitava porodica bila je zarobljena u italijanskom fašističkom koncentracionom logoru.
Dvojica preživele braće – Veljko i Stevan, kasnije će pisati scenarije za "Kozaru" i "Bitku na Neretvi". Srednju školu završio je u Sarajevu, a većinu života radeći proveo je u Zagrebu snimajući neke od najpoznatijih partizanskih filmova.
Komentari 30
A
/
pikaso je uradio plakat za bitku na neretvi a ne za sutjesku. honorar su mu bila 12 boca vina. original je zadrzao bulajic.
pikaso je uradio samo dva plakata.
drugi je za andaluzijskog psa. tako da sigurno nije za sutjesku
muziku za englesku verziju filma je radio hickokov kompozitor bernard herman.
ono sta se ovde prikrivalo. bitka na neretvi spada medju najskuplje filmove ikada /po nekim izvorima je bas najskuplji film, skuplji i od kleopatre/
bulajic je ono sta su za srbiju rados bajic i lazar ristovski
Čitalac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar