Vlasti Malija su kasno sinoć izdale naredbu kojom zabranjuju izveštavanje svih medija, televizije, radija, štampanih i onlajn novina.
U saopštenju se ne precizira da li će novinarima biti dozvoljeno da izveštavaju o temama poput ekonomije, koje su usko vezane uz politiku.
Vojna hunta u Maliju je u četvrtak zabranila sve političke aktivnosti, obrazlažući to interesima zaštite javnog reda i mira.
Krovna organizacija novinara u Maliju odgovorila je da odbija da se povinuje naredbi i pozvala medijske radnike da se mobilišu i ostanu ujedinjeni u odbrani prava građana na pristup informacija.
SAD su saopštile da su "duboko zabrinute" zabranom političkih aktivnosti.
"Sloboda izražavanja i sloboda udruživanja ključni su za otvoreno društvo", rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler novinarima u Vašingtonu.
Mali je doživeo dva državna udara od 2020. godine, što je dovelo do talasa nestabilnosti koji je pogodio zapadnu i centralnu Afriku, a situacija je pogoršana terorističkim akcijama islamističkih grupa povezanih s Al-Kaidom i Islamskom državom.
Mali se ranije oslanjao na francuske trupe da pomognu u potiskivanju pobunjenika.
Međutim usled nezadovoljstva zbog nedostatka napretka, vladajuća hunta je naredila francuskim trupama da odu iz zemlje i umesto toga se obratila ruskim plaćenicima za bezbednosnu podršku.
Poslednje francuske trupe otišle su iz Malija u avgustu 2022. posle skoro decenije operacija u toj zemlji.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar