Nuklearka Krško: Finansirana iz ratne odštete, od ideje do realizacije skoro 20 godina
Nuklearna elektrana Krško je proizvod jugoslovenskog nuklearnog programa, u vlasništvu je Slovenije i Hrvatske, a od ideje do realizacije prošlo je dosta godina.
Krško trenutno pokriva oko 20 odsto potreba Slovenije i 16 odsto potreba Hrvatske za električnom energijom, piše N1.
Prva i do sada jedina nuklearna elektrana na prostoru bivše Jugoslavije izgrađena je u Sloveniji, tri kilometara ispod gradića Krško. Izgrađena je zbog rastuće potrebe za energijom, odnosno njenog nedostataka u tadašnjim jugoslovenskim republikama Sloveniji i Hrvatskoj.
Sredstva su obezbeđena iz fonda nemačke odštete za Drugi svetski rat, po Brionskom sporazumu predsednika Jugoslavije Josipa Broza Tita i kancelara Nemačke Vilija Branta.
Od početka istraživanja pa do starta rada elektrane u punom kapacitetu prošlo je skoro 20 godina, a negde na pola puta postavljen je kamen temeljac.
Istraživanja na Krškom polju kao potencijalne lokacije počelo 1964. godine. Šest godina kasnije, predsednici skupštine Slovenije i Hrvatske potpisuju sporazum o gradnji nuklearne elektrane.
Objavljen je i međunarodni konkurs za prikupljanje ponuda za gradnju. Na osnovi tehničke, komercijalne i finansijske ocene ponuda za dobavljača opreme 1972. godine izabrana je američka kompanija Vestinghaus.
Godinu dana kasnije, novembra 1973, u dogovoru s posebnom radnom grupom Izvršnih veća i koordinacionim odborom investitor potpisano je pismo o nameri s Vestinghausom.
U decembru 1974. godine, predsednik Jugoslavije Josip broz Tito postavio je kamen temeljac za prvu nuklearnu elektranu u Jugoslaviji.
U junu 1976. godine u Riječku luku stiga je prva oprema za nuklearni deo elektrane, u oktobru je završena montaža reaktorskog dela, da bi u decembru počeo rad na pogona 400-kilovoltnog elektroenergetskog sistema u Sloveniji.
U oktobru 1980. dopremljeno je prvo gorivo.
Maja 1981. godine započela je prva faza eksperimentalnog pogona – gorivo je postavljeno u reaktorsku posudu i time je elektrana postala nuklearni objekat. Na jesen je u reaktoru postignuta prva samoodržavajuća lančana reakcija, a u sinhronizaciji s mrežom, Krško daje prve kilovatsate električne energije u elektroenergetski sistem.
U februaru 1982. godini počinje vađenja uranijuma u rudniku Žirovski vrh koji se nalazi zapadno od Ljubljane za delimično pokrivanje potreba elektrane. U avgustu je pogon počeo da radi punom snagom, a u januaru 1983. godine započeo je komercijalni program.
Vlada Slovenije je 1990. godine donela odluku o privremenom prestanku vađenja uranijuma u rudniku Žirovski vrh, a dve godine kasnije ova odluka je postala trajna.
Planirano je da elektrana ima svoj radni vek do 2023. godine, ali je posle remonta dobijena dozvola za produžetak od 20 godina. U Krškom je zaposleno 630 radnika od čega je više od polovine ima višei i visoko obrazovanje.
Kako se skladišti nuklearni otpad?
Elektrana je u jednakom vlasništvu Slovenije i Hrvatske i obe zemlje bi trebalo da vode račun o otpadu. Trenutno se otpad skladišti u samoj elektrani. Hrvatska se obavezala da će do 2025. godine prihvatiti 2.400 tona nuklearnog otpada. Planirano je da mesto za taj otpad bude u napuštenoj kasarni u Čerkezovcu, selu blizu granice s Bosnom i Hercegovinom. Početak izgradnje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada planiran je 2025. godine, a u susednoj Bosni i Hercegovini ne gledaju blagonaklono na ovu odluku.
Institucije, prvo Republike Srpske, a zatim i Bosne i Hercegovine, reagovale su ozbiljnije prvi put 2019. godine. Tada su u Novom Gradu, čiji su meštani udaljeni nekoliko stotina metara od lokacije, protestovali zbog ovog problema. Vlada RS je iste godine kompletan pojas na toj lokaciji proglasila Nacionalnim parkom, ali je Hrvatska i dalje nastavila sa pripremama.
Stručnjaci kažu da je u pitanju otpad niskog i srednjeg radioaktivnog spektra, a ne istrošeno nuklearno gorivo koje je višeg radioaktivnog spektra.
Proces uklanjanja nuklearnog postrojenja atomske centrale Krško trebalo bi da počne za 50 godina i prema sadašnjim procenama koštaće milijardu evra. Od toga će na zbrinjavanje otpada biti utrošena polovina.
Prema programu, bilo je planirano da Jugoslavija do kraja 20. veka izgradi ukupno četiri nuklearne elektrane, ali se posle katastrofe elektrane u Černobilju 1986. godine odustalo od dalje izgradnje. U Srbiji su kao potencijalne lokacije pominjani Kostolac i potez na Dunavu između Apatina i Novog Sada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
"Grad anđela" na zgarištu: Izgorelo na hiljada domova, među njima i kuće holivudskih zvezda
19.01.2025.•
0
U požarima u južnoj Kaliforniji koji su počeli 7. januara ali i dalje traju zbog jakih vetrova, uništeno je više od 12.500 kuća i objekata.
Troje oslobođenih talaca stiglo u Izrael
19.01.2025.•
0
Tri taoca oslobođena su iz Gaze i stigla su u Izrael.
Ministar finansija preti da će srušiti vladu ako Izrael ne okupira Gazu
19.01.2025.•
0
Izraelski ministar finasija, ultradesničar Becalel Smotrič, pozvao je svoju državu da okupira Pojas Gaze i uspostavi vojnu upravu, preteći da će u protivnom srušiti vladu.
Konačno: Počeo prekid vatre u Gazi
19.01.2025.•
0
Prekid vatre u Gazi, dogovoren između Izraela i Hamasa, stupio je na snagu danas u 11.15 časova po lokalnom vremenu, saopšteno je iz kancelarije izraelskog premijera.
Zvaničnik Hamasa: Poslali smo Izraelu listu talaca koji će danas biti oslobođeni
19.01.2025.•
0
Visoki zvaničnik Hamas izjavio je da je ta palestinska islamistička organizacija poslala Izraelu listu talaca koji će danas biti oslobođeni, javili su palestinski mediji.
Odložen prekid vatre između Hamasa i Izraela zbog "tehničkih razloga": Nastavljaju se napadi na Gazu
19.01.2025.•
0
Prekid vatre između Izraela i Hamasa, koji je jutros trebalo da stupi na snagu, odložen je jer Hamas još nije predao popis talaca koje treba da oslobodi tokom dana, kako je Izrael zahtevao.
Dečaku u Trogiru nudio bombone, a u kesi zapravo bio mišomor
19.01.2025.•
0
Policija je u Trogiru uhapsila 50-godišnjeg muškarca osumnjičenog za pokušaj trovanja deteta mišomorom, u mestu Arbanija, saopštila je hrvatska policija.
Vozio se na spoljašnjem delu voza brzinom i do 280 km/h - ostao nepovređen
19.01.2025.•
0
Nemačka policija je saopštila da je 40-godišnji Mađar bio na spoljašnjem delu voza koji se kretao brzinom i do 280 kilometara na sat, ali da se tom prilikom nije povredio.
Uhapšen smenjeni predsednik Južne Koreje: Do podizanja optužnice biće 20 dana u pritvoru
18.01.2025.•
2
Smenjeni predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol zvanično je uhapšen, nekoliko dana nakon što je priveden iz svog predsedničkog kompleksa u Seulu.
Protesti u Vašingtonu protiv Trampove inauguracije: Manje okupljenih nego 2017. godine
18.01.2025.•
1
Nekoliko hiljada demonstranata, uglavnom žena, okupilo se u Vašingtonu na Narodnom maršu kako bi izrazili protest zbog inauguracije novoizabranog predsednika Donalda Trampa.
Izrael i Hamas sutra ujutru "prekidaju vatru": Evo šta piše u sporazumu
18.01.2025.•
0
Prekid vatre između Hamasa i Izraela u Pojasu Gaze stupiće na snagu u nedelju u 8.30 časova po lokalnom vremenu, odnosno u 7.30 časova po istočnoevropskom, saopštio je posrednik u sporazumu, Katar.
Oslabljena EU (ni)je spremna za Donalda Trampa: Izazov za evropsku demokratiju i manjinske vlade
18.01.2025.•
0
Donald Tramp se za nekoliko dana vraća u Belu kuću a najjače države Evropske unije kao što su Nemačka i Francuska, dočekuju ga s nestabilnim vladama i velikim ekonomskim i finansijskim problemima.
Potpredsednik Vlade Hrvatske podneo ostavku zbog pucanja iz pištolja
18.01.2025.•
3
Potpredsednik Vlade Hrvatske i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro iz desničarskog Domovinskog pokreta (DP) podneo je ostavku.
Međunarodna agencija za energiju: U svetu se grade 63 nuklearne elektrane
18.01.2025.•
2
Proizvodnja struje u nuklearnim centralama mogla bi da ove godine dostigne novi rekord.
EU zatražila momentalno oslobađanje osuđenih advokata Navaljnog
18.01.2025.•
2
Evropska unija osudila je, preko svoje diplomatske službe EEAS, to što je Rusija osudila na zatvorske kazne trojicu advokata, branioce pokojnog ruskog opozicionara Aleksaja Navaljnog.
Tramp će zakletvu polagati u zgradi Kapitola: Zbog najavljenog ledenog vremena
17.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp polagaće zakletvu unutar zgrade Kapitola u ponedeljak, 20. januara zbog vremenske prognoze o intenzivno hladnom vremenu na dan inauguracije.
SAD uvele sankcije za trinaest osoba iz RS: Među njima ministar policije i predsednik Ustavnog suda
17.01.2025.•
3
Kancelarija za kontrolu strane imovine ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država objavila je novu listu osoba kojima su uvedene sankcije, među njima je 13 osoba iz Republike Srpske.
U Kaliforniji izbio požar u jednoj od najvećih fabrika litijumskih baterija, evakuisano 1.700 ljudi
17.01.2025.•
2
Požar u Mos Lendingu izbio je juče, a vatrogasne brigade ga nisu gasile već su čekale da se vatra sama od sebe ugasi, javio je lokalni medijj Merkjuri njuz.
Tradicionalno, pred kraj mandata: Preinačenje presuda ili pomilovanje za 2.500 prestupnika u SAD
17.01.2025.•
0
Odlazeći predsednik SAD Džo Bajden preinačiće presude za gotovo 2.500 ljudi osuđenih za nenasilne prestupe vezane za drogu, koristeći svoje poslednje dane na dužnosti.
Izraelski bezbednosni kabinet odobrio sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca
17.01.2025.•
1
Izraelski bezbednosni kabinet odobrio je sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca iz Pojasa Gaze, dogovoren protekle noći u glavnom gradu Katara Dohi, saopštio je kabinet premijera Izraela.
Trojica advokata Navaljnog dobili zatvorske kazne u Rusiji: Osuđeni za "ekstremizam"
17.01.2025.•
6
Trojica advokata preminulog ruskog opozicionog lidera Alekseja Navaljnog osuđeni su na tri i po do pet godina zatvora zbog pripadnosti ekstremističkoj grupi.
Komentari 14
pa
Hell Bent Flyer
Francuzi imaju 56 aktivnih reaktora za proizvodnju elektricne energije od kojih su 36 CP0, CP1 i CP2 dizajni koje koriste Juzna Afrika, Juzna Koreja i Kina.
Za pocetak.
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar