To se navodi u zaključcima 3. Cetinjskog foruma.
Učesnici trodnevnog skupa, kako je saopšteno, "nakon svih izlaganja i analiza renomiranih stručnjaka i eksperata" usaglasili su se u stavu da su "Crna Gora i Zapadni Balkan mete ruskog uticaja koji se najčešće ostvaruje preko instrumenata oštre i meke moći državnog aparata Srbije".
U tom kontekstu, od Vlade Crne Gore zatraženo je da otvori ozbiljnu debatu o pokušaju državnog udara 2016. godine, kako bi se utvrdile okolnosti koje su dovele do toga da "danas u Crnoj Gori ruski uticaj bude instaliran u najvišim telima državnog sistema Crne Gore".
"Posebno apelujemo da ceo region stane uz Dinka Gruhonjića, čoveka koji trpi progon i kojem se preti smrću. Dinko, uz tebe smo", poručili su u zajedničkom stavu učesnici 3. Cetinjskog foruma.
Tokom prethodna dva dana održan je Cetinjski forum pod nazivom "Oštra i meka moć na Zapadnom Balkanu: Demokratija, obrazovanje, bezbednost".
Politikolog Jasmin Mujanović iz SAD izjavio je da režim u Beogradu želi da ugrozi teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Kosova, zbog čega su te tri zemlje "strateška kičma regiona Zapadnog Balkana".
Slovenački političar Roman Jakič ocenio je da ruski uticaj "potresa Evropu, od istoka ka zapadu", zbog čega Evropa mora da mu se zajednički suprotstavi, takođe od istoka ka zapadu.
Univerzitetski profesor iz Sarajeva Rusmir Mahmutćehajić ocenio je da je genocidna ideologija u regionu preživela i da se "može čuti svakoga dana kako ona živi".
Politički analitičar Ljubomir Filipović istakao je da je u Crnoj Gori na delu verska radikalizacija, kada je u pitanju Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori.
Sociolog Senadin Lavić ocenio je da je ideologija "srpskog sveta" zapravo "iracionalni, nemoralni i zločinački poduhvat ljudskog zla".
Komentari 5
S56
Kurjak
cokanj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar