Davanje sedativa tokom hapšenja dovodilo do smrti koje su se mogle izbeći

Istraga prakse u SAD davanja sedativa ljudima tokom hapšenja pokazala je da je ta strategija, namenjena smanjenju nasilja i spasavanju života, dovela do mnogih smrti koje su se mogle izbeći.
Najmanje 94 osobe umrle su od 2012. do 2021. godine pošto im je policija davala sedativ pokušavajući da ih obuzda, a oko polovina umrlih su crnci, podaci su AP u saradnji sa Frontlajn PBS i Centrom za istraživačko novinarstvo Hauard.
 
Glavni razlog tolikog broja crnih žrtava je sporno navodno zdravstveno stanje nazvano "uzbuđeni delirijum". Kritičari kažu da navodni simptomi koji uključuju "nadljudsku snagu" i visoku toleranciju na bol, imaju osnova u rasističkim stereotipima o crncima i dovode do pristrasnih odluka o tome kome treba dati sedativ.
Bilo je nemoguće utvrditi ulogu sedativa u svakoj od 94 smrti, jer su mnogi slučajevi obuhvatali i primenu potencijalno opasne sile na ljudima koji su bili drogirani ili pijani i jer se istraga obično fokusira na akcije policajaca, a ne i medicinare koji im pomažu.
 
Dok su sedativi u desetak presuda pominjani kao uzrok ili faktor koji je doprineo smrti, vlasti često nisu ni istraživale da li su injekcije sedativa uopšte bile potrebne.
AP je nalazio dokaze o ljudima koje je policija silom držala potrbuške, mnoge s lisicama na rukama dok su im policajci sedeli na leđima, a koji su se borili da dišu i pokušavali da se oslobode. Pozivajući se na opiranje hapšenju, bolničari su im davali sedative, dodatno im usporavajući disanje.
 
Srčani i respiratorni zastoj se često dešavao u roku od nekoliko minuta.
 
Bolničari su sedative ubrizgavali nekima koji nisu bili pretnja ni sebi ni drugima, kršeći tako smernice za lečenje. Često nisu znali da li su oni koji su silom dobijali sedative uzimali druge lekove ili alkohol, iako neke kombinacije izazivaju teške posledice.
 
Policajci su ponekad nepropisno podsticali bolničare da daju injekcije sedativa osumnjičenima koje su pritvorili.
 
Kritičari kažu da bi prisilna sedacija trebalo da bude strogo ograničena ili zabranjena jer su lekovi koji se daju bez pristanka, previše rizični da bi se davali tokom policijskih akcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

SAD

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.