Trebalo bi im zabraniti pristup konvencionalnim društvenim medijima poput TikToka, Instagrama i Snepčeta sve do navršene 18. godine, navodi se u ekspertskom izveštaju koji je naručio predsednik Francuske Emanuel Makron.
Makron je zatražio da eksperti predlože smernice za korišćenje pametnih telefona u dečijoj populaciji želeći da preduzme odlučne korake u ograničavanju njihove izloženosti negativnom uticaju ove tehnologije, prenosi londonski Guardian.
Međutim, za sada nije jasno kako bi nakon objavljivanja ovog izveštaja francuska vlada dalje mogla da postupa.
Predsednik Makron je u januaru ove godine najavio da su u Francuskoj "moguće zabrane i ograničenja".
U izveštaju je navedeno da bi deca trebalo da budu zaštićena od "strateškog pristupa industrije tehnologije usmerenog na zaradu, koji pokušava da zarobi pažnju dece, koristeći sve oblike kognitivnih mogućnosti kako bi ih vezala za ekrane, kontrolisala ih, ponovo angažovala i unovčila".
Deca postaju "roba" na novom tehnološkom tržištu, navodi se u izveštaju i dodaje: "Želimo da industrija zna da vidimo šta rade i nećemo im dozvoliti da prođu nekažnjeno".
Studija koju su sprovodili naučnici i stručnjaci tokom tri meseca, a koju su vodili neurolog Servan Muton i Amin Benjamina, šefica psihijatrije na odeljenju za bolesti zavisnosti u bolnici Pol-Brus, predočava da deca mlađa od tri godine ne bi trebalo da budu izložena video ekranima, uključujući i televiziju i da nijedno dete ne bi trebalo da ima telefon pre navršenih 11 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Ivana
ja ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar