Balkanski otisci prstiju na većini kokaina koji ulazi u Evropu
Balkanski krijumčari savladali su logistiku šverca kokaina iz Južne Amerike u Evropu, kažu vlasti, a policija se na kopnu i moru trudi da održi korak s njima, piše agencija Rojters u obimnoj analizi.
Foto: Pixabay
U središtu priče je osuđivani trgovac kokainom Slobodan Kostovski (70), državljanin Srbije, koji je 2018. pobegao iz brazilskog zatvora i vratio se u Evropu, a avgusta prošle godine je u okviru velike međunarodne akcije uhapšen u Beogradu zbog pošiljke 2,7 tona kokaina iz Brazila jedrilicom zaplenjenom na Atlanstkom okeanu, u blizini španskih Kanarskih ostrva.
Povratak Kostovskog u Evropu 2018. godine poklopio se s povoljnim trenutkom za trgovinu kokainom na tom kontinentu, piše Rojters - proizvodnja u Južnoj Americi je porasla tokom protekle decenije, a balkanski trgovci su bili u savršenoj poziciji da podstaknu evropsku potražnju.
Oni sada dominiraju složenom logistikom transporta kokaina iz proizvodnih laboratorija u Andima do uličnih prodavaca u Parizu, Londonu i Berlinu, doprinoseći da Evropa postane svetsko tržište kokaina broj jedan, pokazuje analiza Rojtersa.
To su postigli tako što su uspostavili kontakte s kriminalcima u zajednicama balkanske dijaspore sa obe strane Atlantika i infiltrirajući se u sistem pomorskog transporta koji obavlja 90% svetske trgovine robom, kažu američki, evropski i latinoamerički agenti koji se bore protiv prometa narkotika.
"U snabdevanju evropskog kontinenta velikim pošiljkama glavna je grupa s Balkana", rekao je Ivo Silva, detektiv brazilske federalne policije koji je istraživao Kostovskog početkom 2000-ih u okviru prve velike istrage balkanskih trgovaca kokainom koji deluju iz Brazila.
Balkanske grupe krijumčara izbegavaju teritorijalnu strukturu kartela iz Meksika i Kolumbije organizovanu "odozgo nadole", te rade u malim ćelijama pojedinaca s po nekolimo identiteta i pasoša, koje su veoma mobilne, tajne i sposobne da prenesu zapanjujuće velike količine kokaina, rekli su zvaničnici službi za borbu protiv narkotika. Iako te bande nisu monolitne i upuštale su se u krvave međusobne sukobe, vlasti su ih sve zajedno nazvale "Balkanskim kartelom" u kojeg je teško prodreti, a još teže ga je srušiti.
"Balkanski kartel ne postoji kao stroga hijerarhijska struktura. Tu nema ‘kuma'", rekao je Rojtersu bivši zvaničnik američke Agencije za borbu protiv droga (DEA) koji je istraživao te bande.
"Balkanski otisci prstiju“ sada se mogu naći na većini kokaina koji ulazi u Evropu, rekli su američki i evropski zvaničnici za borbu protiv narkotika. Pomorski analitičko-operativni centar (MAOCN), evropska agencija koja koordinira zaplene narkotika u vodama Atlantskog okeana, saopštila je da je prošle godine na moru zaplenjeno rekordnih 9,11 tona kokaina povezanog s balkanskim kriminalcima, što je povećanje od 300 odsto u odnosu na 2015.
Nedavni podaci o zapleni ukazuju na to da se ne usporava povećavanje količine kokaina u Evropi, a ni rast broja balkanskih švercera koji time upravljaju. U belgijskoj luci Antverpen, glavnoj evropskoj kapiji za južnoamerički kokain, vlasti su prošle godine zaplenile rekordnih 116 tona. Holandska carina zaplenila je skoro 60 tona 2023. godine, što je za skoro petinu više nego 2022. godine.
Vlasti kažu da su duga istorija pomorstva, krijumčarenja i migracija na Balkanu ključni za porast broja i jačanje balkanskih švercera droge.
Rojters piše da je ovaj njegov članak zasnovan na hiljadama stranica policijskih i obaveštajnih izveštaja i sudskih dokumenata iz Evrope, Sjedinjenih Država i Latinske Amerike, i na razgovorima s više od dvadeset zvaničnika sa obe strane Atlantika. Materijal prikazuje balkanske švercere kao preduzetničku grupu stručnjaka za logistiku koja se ubacila u svaku kariku lanca snabdevanja kokainom zbog čega su nezamenjivi u odnosu na druge kartele koji prebacuju drogu iz Južne Amerike.
"Balkanski kriminalci su više nego srećni što rade sa Izraelcima, Holanđanima, Šveđanima, Dominikancima, kineskim trijadama. Radiće, zaista, s bilo kim", rekao je bivši zvaničnik američke službe DEA. Međutim, Balkanci se uglavnom klone Sjedinjenih Država, rekao je, jer su obeshrabreni dominacijom meksičkih kartela i strožim policijskim nadzorom u SAD.
Uspon balkanskih bandi u gornje ešalone globalne trgovine kokainom prisiljava policiju da drži korak. Zaplena kokaina u Zapadnoj i Centralnoj Evropi dostigla je rekordnih 315 tona 2021. godine, po najnovijim podacima Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC), što je više nego u Sjedinjenim Državama gde je tada zaplenjeno 250 metričkih tona. Čistoća evropskog kokaina stalno je rasla tokom protekle decenije, saopštio je UNODC, što je znak da ga ima u obilju.
U Evropi koja se davi pod tim pritiskom, sada se za prvo mesto najveće bezbednosne pretnje za Evropsku uniju ;ubistva povezana s drogom bore s terorizmom, kaže komesarka za unutrašnje poslove EU Ilva Johanson.
Švedski premijer Ulf Kristerson je prošle godine angažovao vojsku za suzbijanje nasilja bandi povezanih s narkoticima uz bombaške napade i ubistva dece. Grčke vlasti su u martu ove godine razbile zaraćenu balkansku bandu koja je navodno odgovorna za više od 60 ubistava širom Evrope u poslednjoj deceniji. Istog meseca, ulice Brisela potresle su borbe u kojima je navodno učestvovala albanska mafija.
U Latinskoj Americi je balkansko prisustvo sada jače nego ikad, kaže istražitelj operativne grupe za Balkan evropske policijske agencije Europol. On je rekao da širom Latinske Amerike radi više od 50 velikih ćelija švercera sa Zapadnog Balkana, sa stotinama gangstera raštrkanih širom regiona.
Vlasti kažu da je nadmoć balkanskih kriminalaca u globalnoj trgovini kokainom plod njihovog dvodecenijskog ulaganja u ljude i veze s obe strane Atlantika.
Posle raspada Jugoslavije 1991. i decenije etničkih sukoba potom, piše Rojters, balkanski kriminalci su iz haosa izgradili uspešne švercerske operacije. Kada se početkom 2000-ih uspostavio mir u tom regionu, neki od njih su krenuli u Latinsku Ameriku u potrazi za novim mogućnostima.
Tamo su izgradili saveze s moćnim kriminalnim grupama, uključujući "Revolucionarne oružane snage Kolumbije" i "Prvu glavnu komandu Brazila" da bi im te grupe pomogle da nađu i transportuju jeftin kokain, rekli su zvaničnici za borbu protiv narkotika.
Balkanski krijumčari podmićuju ili prete balkanskim mornarima da bi ubacivali drogu u transportne kontejnere s robom, skrivali kokain među svojim stvarima ili ga na otvorenom moru tovarili u svoje brodove s čamaca.
Na kopnu kriminalci unutar evropske balkanske dijaspore obezbedili su distributivnu i maloprodajnu infrastrukturu za uličnu prodaju, dajući "Balkanskom kartelu" prisustvo duž celog lanca snabdevanja, piše Rojters i opisuje niz slučajeva na kojima je policija dugo radila s promenljivim uspehom.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Sin norveške princeze Mete-Marit uhapšen zbog navodnog silovanja
19.11.2024.•
0
Marius Borg Hojbi, 27-godišnji sin norveške princeze Mete-Marit, uhapšen je zbog sumnje da je počinio silovanje, saopštila je danas policija.
Rusija pokrenula proizvodnju mobilnih skloništa za zaštitu od nuklearnih pretnji
19.11.2024.•
2
Rusija je započela masovnu proizvodnju inovativnih mobilnih skloništa, koja će pružiti zaštitu od različitih pretnji, uključujući svetlosno zračenje nuklearne eksplozije i radioaktivnu kontaminaciju.
Ubio 77 ljudi i "odležao" 13 godina: Brejvik traži da ranije bude pušten na slobodu
19.11.2024.•
5
Norveški masovni ubica Anders Brejvik pojaviće se danas na sudu kako bi zatražio prevremeno puštanje iz zatvora, nakon što je više od 13 godina proveo iza rešetaka.
Danska će zasaditi milijardu stabala i 10 odsto poljoprivrednog zemljišta pretvoriti u šume
19.11.2024.•
3
Danski poslanici postigli su u ponedeljak dogovor o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne dve decenije.
Pukao kabl ispod Baltičkog mora za prenos podataka između Finske i Nemačke
18.11.2024.•
7
Podmorski kabl za prenos podataka preko Baltičkog mora između Finske i Nemačke je pukao, saopštile su danas finske vlasti i dodale da se uzrok istražuje.
Desetine hiljada Novozelanđana u protestu zbog redefinisanja osnivačkog ugovora zemlje
18.11.2024.•
2
Predloženi zakon, koji bi redefinisao sporazum britanske krune i poglavica Maora o osnovanju države Novi Zeland, izazvao je politička previranja.
Tramp najavio da će proglasiti opšte vanredno stanje u SAD da bi proterao migrante
18.11.2024.•
5
Novoizabrani predsednik Donald Tramp je danas najavio da će proglasiti opšte vanredno stanje u SAD da bi uz upotrebu oružanih snaga sproveo svoj program masovnog proterivanja migranata.
Pristalice opozicije ponovo na ulicama Tbilisija
18.11.2024.•
1
Demonstranti su danas postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti do novih parlamentarnih izbora, preneo je Gruzijski servis Radija slobodna Evropa.
U slučaju rata: Šveđani, Norvežani i Finci dobijaju savete kako da prežive krizu
18.11.2024.•
2
Milioni Šveđana, Norvežana i Finaca dobili su ažurirane pamflete ili onlajn publikacije sa savetima kako da se pripreme i nose se sa mogućim ratom i neočekivanom krizom i kako da obezbede zalihe.
VIDEO: Odobreno korišćenje ATACMS u napadima na Rusiju - evo kakve su rakete u pitanju
18.11.2024.•
7
Jedan od tipova raketa koje nakon odluke Džozefa Bajdena na vojnim metama duboko u Rusiji smeju da koriste ukrajinske snage su i američki projektili tipa ATACMS.
Sin Donalda Trampa o dozvoli Bajdena da se raketama dugog dometa gađa Rusija: "Imbecili"
18.11.2024.•
29
Sin Donalda Trampa, Donald Tramp Mlađi, kritikovao je odluku administracije Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da koristi rakete dugog dometa ATACMS za napade na rusku teritoriju.
Meštani sela u Crnoj Gori danas protestuju jer Balijagić još nije uhapšen: Traže ostavke
18.11.2024.•
1
Meštani sela Vraneša kod Bijelog Polja najavili su za danas blokadu puta u Slijepač Mostu, zahtevajući ostavke čelnika policije zbog toga što još nije pronađen dvostruki ubica Alija Balijagić.
Počinje dvodnevni samit G20 u Riju: Među temama i oporezivanje milijardera
18.11.2024.•
4
Dvodnevni samit Grupe 20 (G20) počinje u Rio de Žaneiru u Brazilu, a glavne teme biće borba protiv siromaštva i gladi, reforma globalnih institucija, klimatske promene, ratovi u Ukrajini i Gazi.
Ruski zvaničnik: Dozvola da Ukrajina gađa duboko unutar Rusije vodi ka početku trećeg svetskog rata
17.11.2024.•
31
Ruski zvaničnik Vladimir Džabarov kaže da je odluka SAD da dozvoli Ukrajini da raketama dalekog dometa ATACMS gađa duboko unutar ruske teritorije bez presedana i vodi ka početku trećeg svetskog rata.
Posle SAD, Francuska i Britanija dale dozvolu Ukrajini da raketama gađa duboko unutar Rusije
17.11.2024.•
4
Nakon što je administracija američkog predsednika dala zeleno svetlo Ukrajini da američkim dalekometnim raketama gađa duboko unutar ruske teritorije, to su učinile i Francuska i Velika Britanija.
U Ukrajini od sutra restrikcije struje
17.11.2024.•
0
U Ukrajini će sutra biti uvedene restrikcije električne energije na celoj teritoriji.
Bajden odobrio udare američkim raketama duboko unutar ruske teritorije
17.11.2024.•
7
Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
Tri osobe poginule u padu manjeg aviona u Sloveniji
17.11.2024.•
0
Policijska uprava Murske Sobote saopštila je danas da se u blizini lokalnog fudbalskog terena srušio mali sportski avion.
Ruski patrijarh odlikovao ministra Nenada Popovića
17.11.2024.•
3
Ministru bez portfelja zaduženom za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu Nenadu Popoviću uručen je orden Prepodobnog Andreja Rubljova Ikonopisca.
U BiH danas prva neradna nedelja
17.11.2024.•
2
Na području Federacije Bosne i Hercegovine od danas je nedelja neradni dan za trgovinske objekte, uz određene izuzetke.
VIDEO: Tri osobe uhapšene zbog ispaljivanja svetlećih raketa na kuću Netanjahua
17.11.2024.•
1
Tri osobe su uhapšene pošto su dve svetleće rakete ispaljene sinoć na privatnu rezidenciju premijera Izraela Benjamina Netanjahua, koji tada nije bio u njoj.
Komentari 8
BP
Nevini
Nwanko Kanu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar