Kada je zapravo Uskrs: "Skandal je odvojeno slaviti jedinstveni događaj vaskrsenja Gospodnjeg"

Neke pravoslavne crkve, među njima i SPC, danas, 5. maja slave Uskrs. Većina drugih hrišćana ga je slavila 31. marta. Različiti kalendari razdvajaju crkve i hrišćane. Kada je zapravo Uskrs?
Kada je zapravo Uskrs: "Skandal je odvojeno slaviti jedinstveni događaj vaskrsenja Gospodnjeg"
Foto: Pixabay
Na svetu ima oko 2,5 milijardi hrišćana, od toga oko 300 miliona pravoslavaca. Međutim, čak ni svi pravoslavci ne slave Uskrs istog dana, piše Dojče vele.
 
Kada je zapravo Uskrs? Na jednostavno pitanje ne postoji jednostavan odgovor. Dok su na početku crkvene istorije postojali pre svega matematički i astronomski problemi, datum Uskrsa je postao osetljivo pitanje u ekumenizmu između zapadne i istočne crkve. Ali, čini se da postoji volja da se dođe do dogovora.
U čestitki hrišćanima koji su Uskrs ove godine slavili 31. marta, Vaseljenski patrijarh Vartolomej je izrazio nadu u dogovor istočnih i zapadnih crkvi o zajedničkom datumu ovog najvećeg hrišćanskog praznika 2025. godine.
 
"Molimo Gospoda da Vaskrs sledeće godine ne bude samo slučajan događaj, već početak jedinstvenog datuma za njegovo obeležavanje i u istočnom i u zapadnom hrišćanstvu", rekao je patrijarh u besedi. 
On je optimista jer postoji dobra volja i na jednoj i na drugoj strani. 
 
"Zaista je skandal odvojeno slaviti jedinstveni događaj vaskrsenja Gospodnjeg", nastavio je Vartolomej.
 
To se može protumačiti kao direktan odgovor na pismo koje je njemu i Moskovskom patrijarhu 2015. uputio papa Franja, u kojem između ostalog kaže: "Zar nije skandal da mi jedni druge pitamo - kada je vaskrsnuo vaš Hrist?" Papa Franja je ponudio istočnim crkvama da katolička crkva usvoji datum pravoslavnog Uskrsa kako bi se to pitanje rešilo.
 
Raskol crkve i uvođenje različitih kalendara
 
Do raskola ili šizme između zapadne katoličke i istočne pravoslavne crkve došlo je 1054. godine. Potom je papa Grgur 13. reformisao kalendar 1582. godine i taj novi gregorijanski kalendar koji je danas opšteprihvaćen nisu prihvatile istočne crkve, koje su ostale pri starom, julijanskom kalendaru.
 
U ekstremnim slučajevima, između dva datuma Uskrsa ima do pet nedelja, kao ove godine: zapadne crkve su Uskrs slavile 31. marta, a pravoslavne ga slave 5. maja. 
 
Bilo je više pokušaja da se utvrdi zajednički datum Uskrsa. Svetski savet crkava i Bliskoistočni savet crkava 1997. je predložio da se zadrži kalendar Nikejskog sabora, ali da se ne koristi ni gregorijanski ni julijanski kalendar. To znači da nijedna crkva ne bi morala da usvoji kalendar druge crkve.
 
Papa Franja je podsetio da je Katolička crkva od Pavla 6. (papa od 1963. do 1978.) spremna da se uvede zajednički datum.
 
A 1923. godine je takođe pokušano da se standardizuju datumi Uskrsa. Neke pravoslavne crkve su u tada usvojile gregorijanski kalendar, ali druge nisu.
 
Prvi Nikejski sabor
 
Naredne godine se obeležava 1.700 godina od Prvog Nikejskog sabora čije odluke priznaju sve hršćanske crkve. Tada je utvrđeno kada treba slaviti Uskrs.
Tačna formulacija odluke sabora održanog nedaleko od Istanbula 325. godine nije sačuvana, ali se iz pisma cara Konstantina vidi da Uskrs treba slaviti nakon početka proleća, koji je u Rimskom carstvu fiksiran 21. marta, u nedelju posle jevrejskog Pasha, odnosno prvog prolećnog punog meseca.
 
Ove godine, Pasha je bila od ponedeljka 22. do utorak 30. aprila. A 5. maj je prva nedelja.
 
Naredne godne će svi hrišćani svakako istog dana slaviti Urkrs: prema oba kalendara, najveći hrišćanski praznik pada 20. aprila. 
 
Zajednički datum Uskrsa poslednji put je bio 2017. i to će biti slučaj i 2028, 2031, i još nekoliko puta u 21. veku. Ali u 22. veku se kalendari bitno razdvajaju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

Uskrs
  • Mile

    07.05.2024 12:44
    Na saboru u Nikeji je definisano kada se slavi uskrs za sve hrišćane i to nema veze sa kalendarom, pa ne lupajte gluposti. Uskrs se slavi u nedelju nakon jevrejske Pashe. SPC se toga i dalje drži, ali ima i hrišćanskih crkava koje se toga ne pridržavaju. Čak i ako svi pređu na Milankovićev kalendar, to se neće promeniti.
  • Gordana

    07.05.2024 10:24
    Vera
    A toliko zla u ime vere.
  • NN

    06.05.2024 15:04
    ?
    @ Јелица
    Ako je iko shvatio šta ste ovim hteli da kažete, svaka mu čast!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad: Moj odlazak iz Sirije nije bio planiran

Zbačeni sirijski predsednik Bašar el Asad izjavio je danas da nije planirano pobegao iz Damaska kada su pobunjenici zauzeli glavni grad Sirije, koja je, kako ocenio, sada u rukama terorista.