"Salehijeva smrtna kazna kulminacija je trogodišnjeg sudskog maltretiranja uključujući hapšenje, pritvor i mučenje", navodi se u peticiji londonske organizacije Index on Censorship.
Pevač je u mnogim svojim pesmama skrenuo pažnju na stanje ljudskih prava u Iranu. U oktobru 2023. Salehiju je Index on Censorship dodelio nagradu za slobodu izražavanja.
"Umetnosti se mora dozvoliti da kritikuje, provocira, propituje i osporava autoritet”, poručili su potpisnici. „Nijedan umetnik ne sme biti podvrgnut ikakvoj vrsti sudskog maltretiranja zbog ostvarivanja svog prava na slobodu izražavanja, a kamoli biti osuđen na smrt", dodaje se.
Smrtna presuda Salehiju objavljena je krajem aprila. Vest je izazvala bes u Iranu i drugim zemljama širom sveta.
Vlasti su donele odluku u vezi sa Salehijevom podrškom masovnim protestima u Iranu u jesen 2022. U prošlosti je reper svojim tekstovima kritikovao društvene i političke probleme u zemlji.
Kompozitorka i pijanistkinja Tamara Barsčak pozvala je i druge umetnike da se pridruže peticiji.
"Činjenica da je ovaj jadni muzičar osuđen na smrt zbog izražavanja svojih uverenja je užasna", rekla je ona za list Gardijan, dodajući da bi svi trebalo da govore o tome.
Potpisnica saopštenja, Eli Brazil iz britanske grupe za kampanju Art Not Evidence, rekla je da je protestna muzika stotinama godina bila cenzurirana širom sveta.
"Ali biti osuđen na smrt zbog toga, jednostavno je nezamislivo", poručila je.
Komentari 3
/
Tataratatira
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar