Obavezni vojni rok u Evropi: Grci ga nisu ni ukidali, Nemačka razmišlja da ga opet uvede
U Nemačkoj razmišljaju o ponovnom uvođenju vojnog roka, koji je u toj zemlji ukinut 2011. godine, a za to se zalaže i konzervativna CDU, piše Dojče vele.
Kako se navodi, nakon dugih rasprava, konzervativna Hrišćansko-demokratska unija (CDU) izglasala je na svojoj stranačkoj konvenciji početkom nedelje da se zalaže za postepeni povratak obaveznog vojnog roka u Nemačkoj.
Prema toj odluci mladi bi tako ponovo morali da idu u vojsku na određeno vreme ili da taj rok odsluže u civilnom.
"Postepeno ćemo povući suspenziju služenja vojnog roka i konvertovati obaveznu vojnu službu u obaveznu godinu služenja društvu", navodi se u rezoluciji CDU koja predlaže i da se uvede "obaveza uslovne vojne službe" koja će se ravnati prema kadrovskim potrebama nemačke vojske.
Razlog za takav zaokret CDU, stranke koja je bila na vlasti kada je vojna obaveza ukinuta, jeste zabrinutost zbog sve agresivnije Rusije i nedostatka osoblja u Bundesveru.
Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus bi do leta trebalo da donese odluku o ponovnom uvođenju nekog oblika vojne obaveze, a do tada će testirati razne modele, uključujući i švedski.
Švedska je 2010. suspendovala obavezni vojni rok, ali ga je ponovo uvela sedam godina kasnije i od tada svi 18-ogodišnjaci moraju da se prijave i ispune odgovarajući onlajn obrazac.
Neke od njih potom pozivaju na lekarski pregled, ali na kraju samo oko pet do deset odsto muškaraca i žena godišnje prihvati službu i regrutuju se samo oni koji su spremni da dobrovoljno služe vojni rok.
To znači da postoji evidencija, ali da je sama vojna služba dobrovoljna.
Krajem 2023. Švedska je takođe odlučila da ponovo uvede obavezni rad za opšte dobro, recimo u hitnim službama.
U Danskoj takođe postoji obavezna vojna služba od 18. godine, ali za sada samo za muškarce. Žene bi trebalo da se regrutuju od 2026, a produžava se i osnovni vojni rok s četiri na 11 meseci.
U Norveškoj od 2016. i muškarci i žene moraju da se jave na registraciju, gde se medicinski procenjuje njihova podobnost za vojsku. Ipak, i u toj skandinavskoj zemlji na kraju se u vojsku pozove samo deo onih koji se prijave, a zbog rigorozne selekcije, vojna služba se smatra jednako vrednom kao i druge visokoškolske kvalifikacije.
U Austriji muškarci između 18 i 35 godina pozivaju se u oružane snage na šest meseci osnovne obuke, pod uslovom da se prethodno utvrdi da su sposobni, a onaj ko iskaže prigovor savesti može da odradi devet meseci društveno korisnog rada. Žene mogu da volontiraju u vojsci.
U Hrvatskoj je služenje vojnog roka ukinuto 2008, nakon čega je uvedeno dobrovoljno služenje, ali zbog sve slabijeg odziva, već neko vreme se glasno raspravlja o ponovnom uvođenju neke vrste vojne obaveze.
Letonija je takođe je od prošle godine ponovo uvela obavezni vojni rok na dobrovoljnoj osnovi, a od ove godine će svi muškarci od 18 do 27 godina biti regrutovani. Predviđeno je da služba traje 11 meseci. Žene mogu da odluče da dobrovoljno idu na obuku. Od 2028. pa nadalje svake godine biće pozivano po 7.500 muškaraca. Prema NATO, to otprilike odgovara broju profesionalnih vojnika u toj zemlji.
Ukrajina je ponovo uvela obavezni vojni rok ubrzo nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, a to se odnosi na sve muškarce između 18 i 26 godina. Osim toga, nakon ruskog napada u februaru 2022, ukrajinska vlada donela je zakon prema kom svi muškarci od 18 do 60 godina mogu da budu mobilisani.
Litvanija je takođe brzo reagovala i ponovo uvela vojni rok 2015, nakon što je ukinut nekoliko godina ranije. U toj zemlji godišnje će biti mobilisano oko 3.500 građana.
U Grčkoj su svi muškarci između 18 i 45 godina obavezni da odsluže vojsku, a služba u svim rodovima oružanih snaga traje 12 meseci. Postoje izuzeci u zavisnosti od lokacije i jedinice. Kraće služenje odnosi se, na primer, na operacije na granici ili sa specijalnim jedinicama kao što su padobranci ili ronioci. Kraći rok služe i oni koji dolaze iz višečlanih porodica. Ubuduće će postojati i dobrovoljno služenje vojnog roka za žene, a osnovna služba s oružjem produžena je tek 2021. godine zbog dugogodišnjeg sukoba sa Turskom i niskog nataliteta.
U Turskoj je služenje vojnog roka obavezno, a vojni obveznici mogu da skrate svoje vreme u vojsci za četiri nedelje uz naknadu od oko 5.000 evra. Nekada su bili mogući i duži rokovi koji su se uz naknadu otkazivali. Generalno, obavezni vojni rok odnosi se na sve muškarce između 20. i 41. godine i traje najmanje šest meseci, a onaj ko izbegava službu dobija novčanu kaznu ili ide u zatvor. Ne postoji pravo na odbijanje služenja vojnog roka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Objavljeno koliko je Ilon Mask uložio u kampanju Donalda Trampa
02.02.2025.•
0
Američki milijarder Ilon Mask potrošio je ukupno više od 290 miliona dolara na izbore 2024. godine, podržavajući predsednika Donalda Trampa i republikance.
Italija zabranila kinesku AI kompaniju DeepSeek
02.02.2025.•
1
Italijanska uprava za zaštitu ličnih podataka (GPDP) je pokrenula istragu o kineskoj startap kompaniji za veštačku inteligenciju DeepSeek kojoj je zabranila da obrađuje podatke italijanskih korisnika.
Švajcarski kantoni upozorili na smrtonosni Tiktok izazov s paracetamolom
02.02.2025.•
0
Nekoliko kantona u zapadnoj Švajcarskoj upozorilo je na opasan "Izazov paracetamol" koji mladi sve češće izvode na Tiktoku.
Tuskov "bekend" Trampu: Ne plašimo se, imamo odgovor na američki carinski rat
01.02.2025.•
1
Poljski premijer Donald Tusk poručio je povodom najave američkog predsednika Donalda Trampa da će uvesti carine na robu iz Evropske unije, da vidi povod za brigu ali ne i za strah.
Počela "rotacija" medija u Pentagonu: Izlazi Njujork tajms, ulazi Njujork post
01.02.2025.•
0
Iz kancelarija Pentagona biće izmešteno osoblje Njujork tajmsa, NBC-a, Politika i NPR-a a sve su glasnije i kritike da će te medije zameniti oni sa desničarskom vizurom.
Iran testirao novu krstareću raketu dometa preko 1.000 kilometara
01.02.2025.•
1
Iran je testirao krstareću raketu dometa preko 1.000 kilometara, sposobnu da dosegne brodove američke mornarice u Persijskom zalivu i Omanskom moru.
Poreska uprava Republike Srpske kaže da je promet na dan bojkota bio veći, u BiH nema podataka
01.02.2025.•
1
Poreska uprava Republike Srpske saopštila je da je u petak, 31. januara, promet porastao skoro za trećinu i da je bojkot kupovine propao.
Posle pobede republikanca Trampa: Novi predsednik američkih demokrata je Ken Martin
01.02.2025.•
1
Američka Demokratska stranka izabrala je Kena Martina iz Minesote za svog predsednika.
Šef mađarske diplomatije: Ekonomski pad Evrope zahteva desničarsku promenu kursa
01.02.2025.•
2
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto kaže da bi samo snažna desničarska, patriotska promena ekonomske politike nalik na SAD, mogla da zaustavi pad konkurentnosti evropske privrede.
U padu aviona u Filadelfiji poginulo sedam osoba: Devojčica se vraćala s lečenja u Meksiko
01.02.2025.•
0
Sedam osoba je poginulo, uključujući jednu u automobilu na zemlji, nakon što se avion koji je prevozio pacijentkinju i njenu majku srušio u naselju na severoistoku Filadelfije.
Fico optužio Gruzijsku legiju za umešanost u proteste u Slovačkoj: Tvrdi da je umešana i Ukrajina
01.02.2025.•
0
Slovački premijer Robert Fico optužio je Gruzijsku legiju i njenog vođu Mamuku Mamulašvilija za umešanost u proteste u Slovačkoj.
U Sudanu više od 50 poginulo u bombardovanju pijace
01.02.2025.•
0
Više od 50 ljudi poginulo je u artiljerijskom napadu na pijacu u Omdurmanu kod glavnog grada Sudana, Kartuma, koji se pripisuje odmetnutim pripadnicima vojske.
Nova (stara) polemika u BiH: Zbog grba Nemanjića i himne Bože pravde u RS
01.02.2025.•
4
U BIH je izbila polemika između bošnjačkog člana Predsedništva Denisa Bećirovića i predsednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića o upotrebi grba Nemanjića i himne Srbije "Bože pravde" u Srpskoj.
Hamas predao i trećeg taoca Izraelcima predviđenog za današnju razmenu
01.02.2025.•
0
Palestinski Hamas predao je danas i trećeg taoca Crvenom krstu, u četvrtoj rundi razmene talaca.
VIDEO: Skupovi podrške studentima u Srbiji održani i u Cirihu, Salcburgu, Splitu...
01.02.2025.•
2
Skupovi podrške studentima u Srbiji održani su danas i u inostranstvu, u više gradova.
VIDEO: Srušio se medicinski transportni avion u Filadelfiji, prevozio bolesno dete
01.02.2025.•
0
Medicinski transportni avion, u kojem su se nalazili bolesno dete, njegova majka i još četiri osobe, srušio se u Filadelfiji ubrzo nakon poletanja i prema prvim informacijama nema preživelih.
AP: Pripremaju se otkazi za agente FBI koji su učestvovali u istragama protiv Trampa
01.02.2025.•
2
Zvaničnici administracije predsednika SAD Donalda Trampa spremaju se za otpuštanja agenata Federalnog istražnog biroa (FBI) koji su učestvovali u istragama protiv njega.
Bela kuća: Tramp sutra pristupa uvođenju carina Meksiku, Kanadi i Kini
31.01.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp sutra pristupa uvođenju carina Kanadi, Meksiku i Kini, čime će "održati obećanja koje je dao", saopštila je večeras Bela kuća a prenosi CNN.
Posle zaključavanja gimanzijalaca i protesta studenata u Banja Luci: Dodik o dijalogu i demokratiji
31.01.2025.•
5
Predsednik RS Milorad Dodik, izjavio je da su mirni protesti pravo svakog društva, ocenivši da je od suštinskog značaja da se neslaganja rešavaju kroz dijalog i poštovanje demokratskih institucija.
VIDEO Podrška studentima u Banja Luci: "Sad kad ste digli glavu, nemojte je spuštati ni pred kim"
31.01.2025.•
1
Nekoliko stotina studenata, zajedno sa nekolicinom profesora i građana, u studentskom kampusu u Banja Luci, odali su poštu žrtvama pada nadstrešnice u Novom Sadu i dali podršku studentima u Srbiji.
Vašington istražuje da li je Dipsik koristio čipove koji se ne smeju izvoziti u Kinu
31.01.2025.•
0
Američko ministarstvo trgovine istražuje da li je DeepSeek, kineska kompanija čiji je model veštačke inteligencije uzdrmao tehnološki svet, koristila američke čipove koji se ne smeju izvoziti u Kinu.
Komentari 1
tule33
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar