Organizatori su Srpski kulturni centar "Patrijarh Varnava", Srpski kulturni klub "Sveti Sava", NVO "Miholjaki zbor", "Srpska nit", "Božuri", "Stupovi","Noćni Vukovi"…
Oni su poručili da je protest uperen protiv "opasnog pokušaja da se Srbima nametne kolektivna krivica kao narodu".
Predsednik "Miholjskog zbora" Zdravko Nišavić najavio je da će sutra, ukoliko Rezolucija bude usvojena, ispred vlade biti organizovan još veći protest.
On smatra da će usvajanje rezolucije "doprineti sukobima na Balkanu", te da je podrška Crne Gore "opasan čin".
"Nama nije jasno da li to ljudi koje smo doveli na vlast to ne vide. Doprineće sukobima. Okupili smo se da im pomognemo da to shvate", kazao je predsednik organizacije koja slovi za blisku SPC.
Skupu prisustvuju i političari iz prosrpskih partija i predsednici pojedinih opština u Crnoj Gori.
Okupljeni su nosili srpske, ruske, crkvene zastave, trobojke iz perioda Kraljevine Crne Gore i uzvikuju "izdaja, izdaja".
Protest nije prijavljen policiji, a skup je obezbeđivao veliki broj policajaca sa opremom za razbijanje demonstracija.
Vlada u Podgorici najavila je ranije podršku Rezoluciji o kojoj bi sutra trebalo sa se izjasni Generalna Skupština UN, na predlog Nemačke i Ruande.
Vlada je, međutim intervenisala amandmanima na tekst Rezolucije i oni su sastavni deo dokumenta.
Vlada amandmanima predlaže da se Rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi s genocidom donesene protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.
Ministar vanjskih poslova Filip Ivanović ranije je kazao da Crna Gora odnosom prema Rezoluciji ne želi da kvari odnose sa susedima, već da deluje kao "pomiritelj".
Protiv Rezolucije su SPC, deo vlasti, na čelu sa liderom nekadašnjeg Demokratakog fronta (DF), aktuelnim predsednikom skupštine Andrijom Mandićem i prosrpske partije.
Zajedničko u njihovim ocenama je stav da je Rezolucija ‘uperena’ protiv srpskog naroda, da je "politički motivisana", te negiranje da je u Srebrenici počinjen genocid.
Kao kontra potez oni su najavili inicijativu skupštini Crne Gore da usvoji rezoluciju o Jasenovcu.
Oštre kritike protiv vlade u Podgorici uputio je ranije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je poteze vlasti sa amandmanima na nacrt Rezolucije nazvao "prljavom igrom i perfidnim trikom".
Značajan deo javnosti, opozicija, civilno društvo podržavaju i pozivaju vladu u Podgorici ne samo da glasa, već i sa kosponzoriše Rezokuciju, kako su to uradile gotovo sve države s prostora bivše Jugoslavije.
Taj deo javnosti je saglasan u stavu da se genocid u Srebrenici "ne smije" relativizovati, da je određenje prema tom zločinu "vrijednosno pitanje oko kojeg ne smije biti dileme".
Ona poziva vlast "ne pada pod uticaj retrogradnh snaga i da ispravnim postupanjem i suočavanjem sa teškom prošlošću pomogne i demokratizaciji u regionu, za dobrobit svih".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Ovca
Crnogorac NS
Premijer Spajić je postavljen voljom baš ovih birača koji protestvuju, i on nema pravo da bez referenduma ili novih izbora sada da glasa u UN da su Srbi genocidni jer bi to bio državni puč odnosno prevara birača.
pepa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar