Tri evropske zemlje veruju da njihova inicijativa ima snažan simboličan uticaj koji će po svoj prilici ohrabriti druge da slede njihov primer.
Norveška i Španija su odigrale istorijsku ulogu u nastojanju da se postigne mir između Izraela i Palestinaca 1991. godine, kada su se dve strane sastale u Madridu na mirovnoj konferenciji koja je utrla put za postizanje Oslo sporazuma 1993. godine, nazvanih tako jer se pregovaralo u norveškoj prestonici.
Ministar spoljnih poslova Španije Manuel Albares izjavio je u ponedeljak u Briselu da je priznavanje države Palestine pravda za palestinski narod i "najbolja garancija za bezbednost Izraela i apsolutno neophodno za postizanje mira u regionu".
Priznanje Palestine su prošle nedelje pojedinačno objavili premijeri te tri zemlje, a danas će to učiniti zvanično zajedno.
Vašington i većina zapadnih evropskih zemalja je rekla da je voljna da jednog dana prizna palestinsku državnost, ali ne pre sporazuma o eksplozivnim pitanjima kao što su status Jerusalima i konačne granice.
Od danas palestinsku državnost priznaje 145 od 193 zemlje UN.
Među njima su bliskoistočne, afričke i azijske zemlje, ali ne SAD, Kanada, veći deo zapadne Evrope, Australija, Japan i Južna Koreja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Za Palestinu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar