VIDEO: Vanredno stanje i evakuacije na Islandu nakon nove erupcije vulkana

Zbog nove vulkanske erupcije koja je počela na jugozapadu Islanda evakuisana je geotermalna banja Plava laguna i mali ribarski grad Grindavik.
VIDEO: Vanredno stanje i evakuacije na Islandu nakon nove erupcije vulkana
Foto: Beta/AP
Proglašeno je vanredno stanje, ali se ne očekuje da će to uticati na putovanje avionom do i sa Islanda.
 
Nova pukotina otvorena je u blizini Sundhnuksgigara na poluostrvu Rejkjanes, što je peta erupcija u toj oblasti od decembra.
Islandski meteorološki zavod (IMO) saopštio je da je pukotina duža od 2,5 km i da nastavlja da raste.
 
Gradonačelnik Grindavika Fanar Jonason rekao je državnoj televiziji RUV da je zabrinut zbog količine lave koja teče prema gradu, koja je bila mnogo veće zapremine nego što je viđena nakon nedavnih erupcija.
Distributer energije HS Veitur rekao je da je električna energija Grindaviku isključena iz predostrožnosti.
 
Zvaničnici su izdali saopštenje "da svi oni koji se nalaze u ili blizu Grindavika napuste to područje i smeste se na bezbednu udaljenost".
 
Troje ljudi odbilo je da napusti grad, javljaju lokalni mediji.
 
 
Svi putevi osim jednog za ulazak i izlazak iz grada sada su nepristupačni. Snimci sa mesta erupcije pokazuju zid od rastopljenog kamenja koji puca do visine od 50 metara, i ogromnu količinu pepela koja prekriva veći deo neba.
 
Međunarodni aerodrom Keflavik saopštio je da radi kao i obično i da se ne očekuje da će na njega uticati erupcija.
 
Zvaničnici su izvestili o "intenzivnoj zemljotresnoj aktivnosti" pre erupcije u sredu. Geofizičar Ari Trausti Gudmundson rekao je da su naučnici već neko vreme očekivali novu erupciju.
Većina od 4.000 stanovnika Grindavika trajno je evakuisana u novembru, pre erupcija u decembru, januaru, februaru i martu.
 
Island ima 33 aktivna vulkanska sistema i nalazi se iznad onoga što je poznato kao Srednjoatlantski greben, odnosno granica između dve najveće tektonske ploče na planeti.
 
Ovo je osma erupcija od 2021. godine, a naučnici veruju da ovo područje ulazi u novu vulkansku eru koja bi mogla da traje decenijama ili čak vekovima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.