Lideri EU planiraju da kazne Orbana: Bez važnih resora za Mađarsku u Evropskoj komisiji

Lideri članica EU planiraju da kazne mađarskog premijera Viktora Orbana zbog njegovih kontinuiranih opstrukcija po pitanju Ukrajine.
A kazniće ga tako što Mađarskoj neće dati nijedan od važnih resora u narednoj Evropskoj komisiji, među kojima su i oni koji su zaduženi za pregovore o proširenju EU, rekle su tri upućene diplomate za briselski portal Politiko.
 

 

Mađarska želi da zadrži mesto komesara za proširenje, na kojem je u prethodnih pet godina bio Oliver Varheji, blizak Orbanu. Međutim, budući da taj resor ima značajan uticaj zbog očekivanih pristupnih pregovora sa Ukrajinom, vlade članica Unije ne žele na toj funkciji da vide ni Varhejija, ni bilo kog drugog Mađara, rekle su diplomate.
Orban je najbliži saveznik ruskog predsednika Vladimira Putina u EU, a evropski lideri su sve više ogorčeni zbog odugovlačenja sa uvođenjem sankcija Rusiji zbog stava mađarskog premijera i zbog njegovog protivljenja isporuci sredstava Kijevu.
 
Jedan od diplomata je rekao da dozvoljavanje Mađarskoj da zadrži kontrolu nad bilo kojim moćnim resorom "gotovo da ne može da bude ni pitanje", dok se Budimpešta nada da bi Varheji mogao da ostane komesar za proširenje.
 
"Posle katastrofe sa Varhejijem i načina na koji se Orban odnosi prema (predsednici Evropske komisije Ursuli) Fon der Lajen, nema šanse da će ona dati bilo šta važno nekome ko mu je blizak", rekao je diplomata.
Orban je poslednjih meseci pokušavao da blokira isporuku pomoći Ukrajini i pretio je blokadom pristupnih pregovora Unije sa Kijevom. Mađarska će 1. jula preuzeti šestomesečno predsedavanje Savetu Evropske unije, čime će dobiti ovlašćenje da utvrđuje dnevni red.
 
Varheji je bio na meti optužbi za podrivanje politike prema kandidatima za članstvo u EU i za stvaranje konfuzije u nedavnom sukobu Unije sa Gruzijom oko takozvanog "zakona o stranim agentima", koji mnogi vide kao pokušaj gruzijske vladajuće partije da suzbije opozicione medije, aktiviste i nevladine organizacije.
 
Imenovanje Varhejija za komesara za proširenje 2019. godine naširoko je viđeno kao "mirovna ponuda" Orbanu sa ciljem da se mađarska desna vlada zadrži na strani ostalih članica EU, slično kao što je Velika Britanija 2014. dobila najmoćniju ekonomsku poziciju posle najave tadašnjeg britanskog lidera Dejvida Kamerona da će organizovati referendum o izlasku iz Unije (Bregzit).
  • Б

    01.06.2024 22:11
    Зависност, избори и сл.
    Орбан зависи од својих бирача. Многи од њих имају родбину у Украјини и не желе да им рођаци гину за интересе америчких корпорација. Бербокова је јавно рекла да је не занима шта њени бирачи мисле, Урсулу, Шарла Мишела и остале нико и није бирао, о 25000 лобиста (углавном за америчке интересе) у Бриселу да и не причам. Орбан својим примером најбоље објашњава зашто Србија не треба да уђе у ЕУ, а посебно у НАТО.
  • BRIKS, nasa kuca!

    01.06.2024 12:39
    Ivica, a i Marica
    Plaćač poreza @ Tamo su kuce su od cokolade, a prozori od marmelade!
  • Plaćač poreza

    01.06.2024 10:27
    Poljska je za 20 godina članstva u EU dobila iz EU fondova 260 milijardi eura a uplatila 80 milijardi eura u budžet EU pa izračunajte sami. Srbija bi zbog toga što je jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope bila neto primalac sredstava iz EU bez obaveze da uplaćuje sredstva. To je na temu ekonomskih benefite članstva. SVAKA država je posle ulaska u EU beležila privredni, ekonomski i rast plata, penzija i životnog standarda.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Mostara

Zemljotres jačine 3,5 stepeni po Rihterovoj skali pogodio je jutros Bosnu i Hercegovinu (BiH), objavio je Evropski mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Hag izdao nalog za hapšenje Netanjahua

Međunarodni krivični sud izdao je danas naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa Mohameda Dijaba Ibrahima Al-Masrija.