Parlament Severne Makedonije bira vladu desnog centra, glavno pitanje pristupanje EU

Parlament Severne Makedonije počeo je danas dvodnevnu debatu o novoj vladi koju je predložila stranka desnog centra koja je pobedila na izborima u maju.
Parlament Severne Makedonije bira vladu desnog centra, glavno pitanje pristupanje EU
Foto: Pixabay
Na čelu predložene vlade je Hristijan Mickoski, 46-godišnji bivši profesor inženjerstva, savetnik za energetska pitanja prethodne vlade VMRO-DPMNE 2015-2017, koji je obećao da će nastaviti napore svojih prethodnika levog centra da uvedu tu članicu NATO-a u Evropsku uniju.
Ali nacionalistički ton Mickoskog mogao bi da otuđi susedne Bugarsku i Grčku, obe članice EU koje imaju moć da ometaju pristupanje njegove zemlje tom bloku 27 država.
 
Njegovi ključni domaći izazovi su jačanje vladavine prava uz istovremeno rešavanje problema korupcije i siromaštva i oživljavanje spore ekonomije.
Glavno pitanje biće put Severne Makedonije ka EU, koji Bugarska blokira zahtevom da taj njen sused izmeni Ustav da bi priznao Bugare kao konstitutivan narod. Prethodna vlada levog centra obećala je tu promenu, ali je VMRO-DPMNE to osudila kao "kapitulaciju pred bugarskim diktatom".
 
Severna Makedonija je ušla u NATO 2019. godine, posle istorijskog sporazuma sa Grčkom kojim je okončan višedecenijski spor oko kulturnog nasleđa i istorije i kojim je promenila ime iz "Makedonija" u "Severna Makedonija".
 
VMRO-DPMNE je već jasno stavila do znanja da joj se ne sviđa taj sporazum, i time bi mogla da ugrozi podršku Atine pristupanju njenog suseda EU.
 
Nova predsednica Severne Makedonije Gordana Siljanovska Davkova iz VMRO-DPMNE iznervirala je zvaničnike Grčke i EU nazvavši svoju zemlju samo "Makedonijom" kada je polagala zakletvu. Kasnije je insistirala da ima "ljudsko pravo" da se odnosi prema svojoj zemlji kako želi.
 
Slično njoj Mickoski je nedavno rekao da će koristiti ustavni naziv "Severna Makedonija" tokom polaganja zakletve i na svim zvaničnim sastancima i skupovima. Dodao je da će se naziva "Makedonija" držati u "neformalnim komunikacijama".
 
Pregovori o prijemu u EU za šta su kandidati Severna Makedonija i Albanija, počeli su 2022. i očekuje se da će trajati godinama.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres kod Nikšića

Zemljotres jačine 3,4 stepena, sa epicentrom u blizini Nikšića, pogodio je večeras Crnu Goru.