Potom će glasati o izboru Ursule fon der Lajen za predsednicu Evropske komisije u drugom mandatu.
Konstitutivna sednica EP traje od 16. do 19. jula.
Evroposlanici danas treba ponovo da izaberu Maltežanku Robertu Mecolu (EPP) za predsednicu EP, kao i potpredsednike parlamenta. Mecola je od januara 2022. bila na čelu EP.
Predsednik Evropskog parlamenta se bira na period od dve i po godine, tajnim glasanjem, a potrebno je da dobije apsolutnu većinu glasova.
Ako ne dobije dovoljno glasova u prvom krugu, mogu da budu održana još dva kruga glasanja, a ukoliko ni nakon trećeg kruga nema pobednika, dva kandidata sa najviše glasova ulaze u četvrti krug, u kom se o pobedniku odlučuje prostom većinom.
Prvog dana zasedanja bira se i 14 potpredsednika, takođe tajnim glasanjem.
Poslanici koji u prvom krugu ostvare apsolutnu većinu glasova proglašavaju se izabranima po redosledu dobijenih glasova. Ako posle prvog kruga ostane praznih mesta, održava se drugi krug, a nakon toga i treći za koji je dovoljna relativna većina.
Drugog dana zasedanja, 17. jula u Evropskom parlamentu će se odlučivati o izboru pet "kvestora" koji su nadležni za administrativna i finansijska pitanja koja direktno utiču na poslanike.
Takođe, poslanici EP treba da odluče o broju i sastavu odbora i pododbora.
Glasanje o izboru Ursule fon der Lajen za predsednicu Evropske komisije u drugom mandatu predviđeno je za 18. jul, a da bi bila izabrana treba da dobije najmanje 361 glas od ukupno 720 poslanika.
Glasaje je tajno.
Ako dobije podršku u EP, Fon der Lajen bi početkom septembra trebalo da objavi raspodelu resora u Komisiji, a na kraju svi komesari (uključujući predsednika i visokog predstavnika Unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku) treba da dobiju saglasnost Evropskog parlamenta.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar