To je rađeno tokom poslednjih 70 godina.
Gotovo jedno od troje dece i i odraslih iz osetljivih grupa koji su bili u ustanovama za negu od 1950. do 2019. godine doživelo je neki oblik zlostavljanja, navodi se u izveštaju Kraljevske istražne komisije.
"Ovo je mračan i tužan dan u istoriji Novog Zelanda kao društva i države. Trebalo je bolje, odlučan sam da ćemo to učiniti", rekao je Lukson, prenosi Rojters.
Zvanično izvinjenje uslediće 12. novembra, dodao je on.
Preživeli i ljudi koji ih podržavaju prisustvovali su raspravi o izveštaju u parlamentu.
U izveštaju se navodi da na Novom Zelandu ima više od 2.300 osoba koje su preživele zlostavljanje. Detaljno se opisuju mučenja i seksualna zlostavljanja uključujući silovanja, sterilizacije, električne šokove u državnim i verskim ustanovama za negu, a najviše slučajeva zabeleženo je 1970-ih godina.
Posebno su zlostavljani novozelandski domoroci Maori, kao i oni sa mentalnim ili fizičkim invaliditetom, navodi se u izveštaju.
Zlostavljanje je godinama prikrivano tako što su nasilnici premeštani sa lokacije na lokaciju i negirali su krivicu. Mnoge žrtve su preminule, ne uspevajući da dočekaju pravdu, stoji u izveštaju.
U izveštaju je navedeno i 138 preporuka, uključujući pozive za javno izvinjenje vlade Novog Zelanda, pape i drugih visokih crkvenih zvaničnika katoličke i anglikanske crkve.
Katolička crkva na Novom Zelandu je u saopštenju navela da pažljivo razmatra izveštaj, te da će postupati po nalazima.
Anglikanska crkva na Novom Zelandu je navela u saopštenju da preuzima odgovornost jer nije kao institucija uspela da obezbedi sigurno i bezbrižno okruženje za korisnike.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar