Svaki 11. stanovnik planete gladan

Ratni sukobi, ekonomska nestabilnost i sve češće vremenske neprilike doprineli su nestašici hrane i širenju gladi među 733 miliona stanovnika planete u prošloj godini.
Svaki 11. stanovnik planete gladan
Foto: Pixabay
To se navodi u upravo objavljenoj studiji Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
 
Približno 29 odsto globalne populacije bilo je primorano da preskoči bar po jedan obrok dnevno. Hroničan nedostatak hrane u svetu ostao je veliki problem zbog niza nepovoljnih kretanja, tako da su predviđanja UN da će do 2030. godine glad biti iskorenjena pod velikim znakom pitanja, naglašava se u ovom dokumentu.
Prema iznetim podacima, svaki 11. žitelj planete suočava se sa problemom gladi, a poteškoće su najizraženije u zemljama afričkog kontinenta, gde od gladi pati svaki peti stanovnik.
 
"U goroj smo situaciji nego pre devet godina kada je svetska organizacija odlučila da do kraja ove decenije iskoreni glad u svetu", kaže jedan od autora studije, ekonomista Dejvid Laborde.
Prema njegovim rečima, ukoliko se ovakav trend nastavi, blizu 600 miliona ljudi do kraja 2030. godine biće i hronično neuhranjeno, od čega polovina žitelja Afrike.
 
Podaci ukazuju na to da je prošle godine zdrava hrana bila preskupa za više od jedne trećine žitelja naše planete. Čak 75,1 odsto stanovnika siromašnih zemalja nije moglo sebi da priušti kvalitetnu ishranu, za razliku od prilika u bogatijim zemljama, gde svega 6,3 odsto građana nije imalo dovoljno sredstava za zdravu ishranu.
 
Prema najnovijim procenama, kaže Laborde, globalno će biti potrebno gotovo četiri biliona dolara ulaganja, kako bi se glad prognala do kraja decenije kao i da je, umesto povremenih hitnih pošiljki vreća pirinča i brašna, potrebno udruženim snagama finasirati male poljoprivredne proizvođače, obezbediti jeftinu energiju za mnoge ruralne delove sveta i ekonomski podržati izgradnju velikih irigacionih sistema, naročito u siromašnijim zemljama.
 
Ovaj izveštaj Organizacije za hranu i agrar Ujedinjenih nacija, kako se naglašava, biće predstavljen i na ovogodišnjem skupu ekonomski najmoćnijih zemalja sveta - G20, koji će se održati u Brazilu 18. novembra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

glad
  • Nik

    25.07.2024 20:07
    Glad vlada u haotičnim zemljama, čiji stanovnici nisu u stanju da se organizuju kao uređeno društvo. A kad neka uređena država pokuša da im pomogne da uspostave civlizovano društvo, to se proglašava kolonijalizmom. U Africi ima obilje plodnog zemljišta, ali tamo haraju bande, teroristi. Tamo gde je pustinja, tamo niko ni ne živi. Zato moramo ceniti uređeno društvo i državu, ne shvatati to kao bogom dano, nego se brinuti svaki dan da neko to ne naruši.
  • Kada

    25.07.2024 09:45
    Kada
    covecanstvo iskoreni glad i siromastvo onda moze reci da je uspelo ali se to nikada nejce desiti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.