Rumunija dobija fabriku baruta - da se oslobodi zavisnosti od Srbije

Posle otvaranja pogona za proizvodnju municije u Mađarskoj, nemački vojno-industrijski koncern Rajnmetal započeo je izgradnju fabrike baruta u Rumuniji.
Cilj je da se ta zemlja oslobodi zavisnosti od Srbije u tom procesu.
 
U tu svrhu je iz Evropskog odbrambenog fonda (EOF) obezbeđeno 47 miliona evra, prenosi danas portal Balkanska bezbednosna mreža.
Kako se navodi na portalu za tendere EU za dodeljivanje sredstava iz fondova raznim kompanijama, radovi su počeli 1. avgusta i plan je da budu okončani poslednjeg dana januara 2027, a osim Rajnmetala, u poslu izgradnje fabrike baruta učestvuje i rumunski Pirochim Victoria, s tim što je 100 odsto sredstava obezbedio nemački partner preko EOF-a.
 
Rumunija trenutno uvozi barut za svoju vojnu industriju uglavnom iz Srbije što se smatra potencijalno slabom tačkom u slučaju eskalacije sukoba ili izbijanja neke nove krize u Evropi.
Ministarstvo ekonomije Rumunije je iz tog razloga odlučilo da problem reši izgradnjom fabrike te strateške sirovine za odbranu na svojoj teritoriji, u partnerstvu sa Nemačkom.
 
Rajnmetal već ima dva pogona u regionu. U Zalaegeršegu u Mađarskoj prošlog meseca počela je proizvodnja borbenih vozila pešadije nove generacije Links, a stotinak kilometara dalje u istoj zemlji otvoren je pogon za proizvodnju municije za takva vozila, tenkove i artiljeriju.
 
Treća fabrika u regionu će biti izgrađena u rumunskom gradiću Viktorija, nekih 90 kilometara zapadno od sedišta okruga Brašova, na površini od 300 hektara i uz ukupne investicije od 400 miliona evra u novcu i infrastrukturi.
 
Kada bude završena izgradnja pogona u Rumuniji, to će omogućiti Rajnmetalu da ispuni planove o godišnjoj proizvodnji baruta za ukupno oko 700.000 artiljerijskih granata, zajedno sa pogonima u Nemačkoj, Mađarskoj, Južnoj Africi i Australiji.
 
Plan je da nakon dodatnih proširenja pogona nakon 2027. godine, ta cifra na godišnjem nivou pređe i miliona granata.
 
Naglo interesovanje za povećanje proizvodnje artiljerijske municije direktna je posledica rata u Ukrajini, koji nesmanjenom žestinom traje već dve i po godine, zbog čega je Rajmetal ranije planirao da i u toj zemlji izgradi najmanje četiri fabrike municije.
 
Evropski odbrambeni fond (EOF), koji je obezbedio sredstva, formiran je 2021. godine odlukom Evropske komisije da pomogne saradnju odbrambenih industrija i omogući razvoj novih segmenata tih industrija, odnosno da ih učini konkurentnijim na tržištu.
Plan je da ukupni budžet do 2027. godine bude oko 7,9 milijardi evra i da se novac odobrava konzorcijumima kompanija iz različitih država EU koje rade na zajedničkim poslovima iz oblasti odbrambene industrije. To treba da obezbedi "tehnološki suverenitet" zemalja Unije i proizvoda njihove odbrambene industrije.
 
Fond funkcioniše na dva paralelna koloseka koji se bave razvojem novih i zajedničkom proizvodnjom postojećih odbrambenih proizvoda i tehnologija zemalja unutar Evropske unije.
 
Naglasak je uglavnom na učešću malih i srednjih kompanija i zajedničkim projektima koji se odnose na nova i inovativna rešenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Knjigolistac

    12.08.2024 19:38
    Sansa
    Treba da modernizujemo nasu, ako smo konkurentniji cenom mozda i ostanemo na trzistu.
  • R

    12.08.2024 17:10
    R
    Oni nama oduzimaju posao, a mi zahvaljujemo davanjem prava na litijum, a verovatno i za izgradnju fabrike baterija.
    Ko je ovde lud?
  • Admiral

    12.08.2024 14:51
    Videli braća Rumuni da se Oskaru ništa ne može verovati... Svi beže od napredne Srbije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.