Turska podnela zahtev za ulazak u BRIKS

Turska je danas formalno zatražila da se pridruži grupi zemalja BRIKS kako bi ojačala svoj globalni uticaj i proširila odnose i sa drugim zemljama mimo zapadnih saveznika, piše Blumberg.
Turska podnela zahtev za ulazak u BRIKS
Foto: Pixabay
Prema navodima izvora koji je tražio da ostane anoniman, vlada turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana smatra da se da se geopolitičko težište pomera od razvijenih ekonomija ka drugim globalnim regionima.
 
Novi diplomatski iskorak Turske odražava njene težnje da neguje veze sa svim stranama u multipolarnom svetu, dok i dalje ispunjava svoje obaveze kao ključna članica NATO saveza.
Turska veruje da bi pridruživanje BRIKS moglo pomoći zemlji da unapredi ekonomsku saradnju sa Rusijom i Kinom i da postane trgovački most između EU i Azije, kao i da bude čvorište za izvoz gasa iz Rusije i Centralne Azije.
 
Kako navodi Blumberg, odluka Turske da pristupi BIRKS-u delimično dolazi nakon izvesnog zahlađenja u odnosima sa Zapadom, do kojeg je došlo nakon što je Turska odlučila da ostane u dobrim odnosima s Rusijom.
Erdoganova vlada dugo je optuživala Zapad da sprečava težnje Turske za samostalnom odbrambenom industrijom i jakom ekonomijom.On je izrazio interesovanje za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju, koju su osnovale Rusija i Kina kao rival NATO.
 
Turska je u pregovorima o pridruživanju EU od 2005. godine, ali je naišla na niz zastoja, uključujući ono što EU opisuje kao loše stanje domokratije i sloboda u toj zemlji.
 
BRIKS koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, uključuje neke od najvećih ekonomija u usponu. Početkom ove godine dobila je četiri nova člana kada su joj se pridružili Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat. Saudijska Arabija je pozvana da se pridruži, iako to ona tek treba da učini.
 
O daljem proširenju grupe moglo bi se razgovarati tokom samita u Kazanju, u Rusiji, od 22. do 24. oktobra. Malezija, Tajland i bliski saveznik Turske, Azerbejdžan su među zemljama koje žele da se pridruže.
 
BRIKS sebe predstavlja kao alternativu onome što njegove članice vide kao institucije u kojima dominira Zapad, kao što su Svetska banka i Međunarodni monetarni fond. Nove članice mogu potencijalno dobiti pristup finansiranju preko BRIKS razvojne banke, kao i da prošire svoje političke i trgovinske odnose.
  • Kerberus

    04.09.2024 12:54
    Odgovor na komentar
    "koliko turaka ce otici da radi u rusiju a koliko u nemacku.
    licemerno"
    Zaista glup komentar, onako navijacki. Rad u stranoj zemlji nije nesto sto bi bio ustupak na drzavnom nivou, zapravo Nemacka se rukovidi sopstvenim interesima, a to je pre svega popunjavanje deficita radne snage, delimicno finansiranje Turskih porodica iz Nemacke je sekundarna stvar i samo posledica. Sustinski Turska drzava ne moze da planira svoju buducnost na ekonomskoj emigraciji, da ne govorim da je takvo stanje defakto privremeno, videcemo ili necemo kakav ce trend biti za 10. godina. Ovo pitanje se ne odnosi na migracije Turskog stanovnistva ma gde to vodilo, u pitanju je razvoj zemlje, a to svakako ne znaci da ga baziras na izvozu radne snage. ja razumem ljubav prema zapadu ili istoku, interese i sta god ali kakve veze ima Turska ili bilo koja drzava sa tim, veliki Pozdrav
  • /

    03.09.2024 11:25
    /
    koliko turaka ce otici da radi u rusiju a koliko u nemacku.
    licemerno
  • .-.

    03.09.2024 09:24
    ugovor sa Ukrajinom zavrsava krajem godine, sve je placeno. Austrija, Madjarska i Slovacka ocekuju produzenjenugovora ali...gas moze samo da tece ka EU 'turskim' tokom za sta su EU Rusija i Turska spremne........

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Zemljotres u Albaniji

U Albaniji je jutros registrovan zemljotres jačine tri stepena, objavljeno je na sajtu Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC).

Zašto je uhapšen hrvatski ministar zdravlja?

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Hrvatskoj pokrenula je istragu protiv osam osoba, uključujući ministra zdravstva Vilija Beroša i odgovorne osobe dve zagrebačke bolnice.

VIDEO: Tadž Mahal se ne vidi od smoga

Toksični smog izazvao je kašnjenja na letovima na aerodromu u Nju Delhiju, a aplikacija za praćenje letova "Flightradar24" pokazuje da je odloženo 88 odsto polazaka i 54 odsto dolazaka, piše Rojters.

Japan odlučio: Nema ukidanja smrtne kazne

Japanska vlada odbacila je predlog o ukidanju smrtne kazne i odbila pozive domaćih pravnih stručnjaka na reviziju zbog međunarodnog pritiska da se okončaju pogubljenja, prenela je agencija Kjodo.

Muškarac se razneo ispred Vrhovnog suda Brazila

Nepoznati muškarac sinoć je pokušao napad na brazilski Vrhovni sud u Braziliji, saopštile su vlasti, dodajući da je napadač pronađen mrtav nakon dve eksplozije u kojima nije bilo povređenih.

Bajden i Tramp zajedno u Beloj kući

Predsednik SAD Džozef Bajden i novoizabrani predsednik Donald Tramp sastali su se danas u Beloj Kući u okviru početka procesa primopredaje vlasti, preneo je CBS.