Usvojen je i set zakona predviđenih Fiskalnom strategijom na osnovu kojih bi od oktobra građani trebalo da prime veće zarade na račun umanjenja doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje (PIO) kao i zakone kojim bi trebalo da se obezbede dodatni prihodi.
Tako će se minimalna zarada sa 450 povećati na 600, odnosno 800 evra, u zavisnosti od školske spreme, a smanjiće se i poresko opterećenje poslodavaca. To je suština programa Evropa sad 2 kojeg sprovodi Vlada premijera Milojka Spajića.
Suština programa je u ukidanju dosadašnje obaveze poslodavca da zaposlenima uplaćuju pet odsto zarade u Fond penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO).
Uz to će i deo doprinosa koji su zaposleni izdvajali u istom procentu, umesto u taj Fond, biti preliven na plate.
Plan je izazvao brojne kritike, od predsednika države preko opozicije do stručnjaka.
Setom zakona predviđeno je uvođenje poreza na dodatu vrednost (PDV) na knjige, kulturne sadržaje, onlajn trgovinu, na prihode od interneta, onlajn igrica i dobitaka od igara na sreću, prihoda od dodatnih djelatnosti, te rada kod dva ili više poslodavca.
Uvedena je i nova stopa PDV-a od 15 odsto koja će ujednačeno tretirati smeštaj i hranu u ugostiteljskim objektima. Proširen je akcizni opseg i uvedena akciza na "mirna" vina koja će u punom iznosu od 25 centi po litru tangirati plantaže, dok će mali vinari plaćati polovinu tog iznosa.
Skupština je usvojila i izmene zakona o porezu na dobit pravnih lica, te o otpisu kamate na poreske obaveze, ukoliko se plati glavni dug.
Predstavnici opozicije su ocenili da to nije tehnički, već suštinski rebalans, problematizujući deficit koji će biti uvećan za 1,4 miliona, te ogromne troškove ugovora o delu i konsultantskih usluga, reprezentacije i službenih putovanja.
Predstavnici vlasti pak tvrde da ovo nisu novi porezi, već pokušaj uvođenja u legalne tokove.
Komentari 6
Tulilan
predrag
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar