Erceg: Ne vidim logiku za litijum u Srbiji, najefikasnije se proizvodi iz slane vode
Magistar prava i ekonomije i bivši suvlasnik kompanije za preradu litijuma Luka Erceg rekao je da ne bi savetovao nikome da ulaže u projekat u Srbiju.
Prema njegovim rečima, "normalno je da se ljudi zabrinu kad god se ulazi u bilo kakvo pitanje o rudarenju“.
"Ekstrakciji, resursima, pogotovo što je veći projekat, to su veća pitanja, to je normalno. Uvek moramo da pazimo da ne uletimo prebrzo u takve priče", kaže on za N1.
Mišljenja je da je vrlo teško da se bilo ko odvikne od Kine.
"Kina je sada ogroman proizvođač katode, anode, veliki korisnik litijuma… Priča da ćemo biti nezavisni od Kine u današnje vreme je nemoguća. Američka vlada je za vreme mandata Baraka Obame uložila milijarde dolara da se odvikne od Japana, Kine, Južne Koreje, za nove tehnologije, litijum, strateške minerale i nisu uspeli", navodi on.
Kako kaže, "pitanje da li takav projekat treba da se unapredi je više pitanje da li je to strateško za zemlju".
Na pitanje da li je strateško da se kopa litijum iz stena, kaže da on to ne vidi.
"Ne vidim ko će da koristi to u Srbiji, ko u Evropi, večito su mušterije u Aziji i oni imaju odakle da se snabdevaju, ne vidim šta će ovaj projekat da popuni na tržištu. Litijum se najpre proizvodi najefikasnije iz slane vode, ovakav projekat iz kamenjara, da se vadi iz kamena, to može samo da popuni koliko tržištu fali, dok se ne proširi proizvodnja iz slane vode", kaže on.
Ne vidi, kaže, logiku za litijum u Srbiji.
"Rio Tinto je jaka kompanija, ne mogu da kažem da je to loša kompanija, imaju jake proizvodnje u drugim sferama, mi kad gledamo projekte za litijum, ako taj projekat košta 2,4 milijarde dolara da se sve ugradi, to će imati mogućnost 58.000 tona litijuma, to znači da oko 41.000 dolara po toni mora da se uloži da bi ta fabrika opstala. To je daleko skuplje nego bilo koja fabrika iz slane vode. Širi se masovno u Americi sada, osim ako nemaju dobru računicu od borata, pretpostavljam da je ovaj projekat predviđen da imaju dobru zaradu od borata", kaže Erceg.
Objašnjava da postoje tri, četiri stepena da bi se stiglo do baterije.
"Ne mogu da smislim kako će sve to da se izradi u Srbiji u nekom kraćem vremenu. Jeftinije je iz slane vode zbog hemije. Hemijski inženjering je lakši da se izvadi litijum iz slane vode, nego iz kamena", navodi on.
Kako dodaje, litijum ima veliki otpad - "i iz slane vode, za svaku tonu možete da imate 12, 15 tona otpada, od soli".
Na pitanje da li bi ulagao u projekat u Srbiji, kaže da ne bi.
"Litijum kao litijum jeste interesantno, mi ulažemo u kompanije koje proizvode litijum, ali karakteristike ovog projekta nisu nešto gde bismo mi ulagali. Smatram da opet Srbija, kao zemlja, mora da se pita da li je rudarenje strategija", ističe on.
Šta su sve oni morali da urade u SAD
Na pitanje da li su se u Americi susretali sa protestima lokalnog stanovništva, kaže da su morali da prolaze kroz komisije na nivou grada, opštine, države Kalifornije i države Amerike.
"Na svakom nivou smo imali različite zahteve, mi smo morali da imamo ekološko istraživanje oko ptica, oko kornjača, bubica, da ne bi poremetili taj ambijent ekološki za te životinje. Mi smo čak našli ptice gde smo morali da platimo da ih neko premesti… Morali smo da dajemo izveštaje, na naš račun smo morali da uzmemo inženjering kompanije, da istražimo kako će naš projekat da radi. Pre građevinske dozvole mi smo morali da dokažemo da imamo 30 godina pravo da nosimo otpad u neki centar u Arizoni, da oni mogu da prime taj otpad", kaže Erceg.
Kaže da kod njih nije bilo protesta.
"Ali razlog je, mi kad smo pokrenuli, pre nego što smo i izjavili naš projekat u opštini, ja sam kao generalni direktor zvao sve te grupe i seo sa njima - sve te razne ekološke grupe, saveze za zapošljavanje, ušao sam u ugovor sa njima. Imali smo poverljive ugovore da bi mogli da pregledaju naše tehnologije i šta radimo. Mi smo skoro sedam meseci sarađivali sa tim grupama da bismo došli do opštine. Oni su tada svi bili zadovoljni i niko nije protestovao, do tog momenta su svi imali priliku da protestuju, ali niko nije hteo, jer smo sve radili transparentno", kaže on.
Ističe da treba postaviti veliki broj pitanja, između ostalog i "ako projekat jednog dana propadne, ko će to da razmontira".
"Ne morate u Srbiji da izmišljate novi sistem kako da regulišete rudarenje, samo gledajte šta Amerika radi danas, šta Nemačka radi, i pitajte se da li bi oni radili na ovaj način u svojoj zemlji", navodi Erceg.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Policija pretresla kancelarije Netfliksa u Holandiji i Francuskoj
05.11.2024.•
0
Policija je danas pretresla kancelarije kompanije Netfliks u Francuskoj i Holandiji, povodom sumnji za finansijske zloupotrebe, saopštili su pravosudni zvaničnici.
Desničarski političar osuđen u Švedskoj zbog vređanja muslimana
05.11.2024.•
1
Švedski sud osudio je danas ekstremno desničarskog političara na četiri meseca zatvora zbog podsticanja mržnje protiv etničke grupe, zbog njegovih izjava na političkim skupovima pre dve godine.
Novi šef Interpola biće policajac iz Brazila - Valdesi Urkiza
05.11.2024.•
0
Zvaničnik brazilske policije Valdesi Urkiza biće sledeći šef Interpola, saopštila je danas ta organizacija.
Republika Srpska vraća u zvaničnu upotrebu grb Nemanjića i himnu "Bože pravde"
05.11.2024.•
8
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je dopune zakona, prema kojima će u institucijama tog bh. entiteta moći da se koristi i grb Nemanjića, zastava sa tim grbom i himna "Bože pravde".
Ekolozi i starosedeoci tužili SAD zbog litijuma: Rudnik u Nevadi ugrozio bi podzemne vodotokove
05.11.2024.•
2
Ekolozi i grupe koje zastupaju prava Indijanaca tužili su SAD u nameri da blokiraju otvaranje rudnika litijuma u Nevadi jer tvrde da bi ugrozio podzemne vodotokove, biljni svet i kulturno nasleđe.
FOTO: Deca se za Noć veštica maskirala u glasače Roberta Fica, reagovao ministar policije
05.11.2024.•
0
Većina kostima za Noć veštica su bezopasna zabava. Međutim, slovačkom ministru unutrašnjih poslova je izbor učenika jedne srednje škole u Bratislavi veoma zasmetao.
VIDEO: Bezbednosna ograda oko Bele kuće zbog mogućih nemira na dan izbora
05.11.2024.•
0
Američke vlasti podigle su novu bezbednosnu ogradu oko Bele kuće i drugih zgrada u Vašingtonu zbog mogućih nemira na dan izbora u utorak i posle toga, preneo je danas Njuzvik.
Amerikanci danas biraju: Tramp ili Haris
05.11.2024.•
5
Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.
Izraelski mediji: Netanjahu nudi milione dolara za svakog puštenog taoca
04.11.2024.•
1
U nastojanju da osigura oslobađanje talaca koje drži Hamas premijer Izraela Benjamin Netanjahu je spreman da ponudi njihovim otmičarima nekoliko miliona dolara, javio je večeras izraelski TV Kanal 12.
Ponovo masovni protesti u Tbilisiju zbog rezultata izbora
04.11.2024.•
3
Hiljade pristalica opozicije okupilo se danas ispred parlamenta Gruzije u Tbilisiju.
Haris i Tramp slično o Zapadnom Balkanu: Prioriteti borba protiv korupcije i spoljnih pritisaka
04.11.2024.•
0
Kandidati za predsednika SAD Kamala Haris i Donald Tramp najavili su da bi prioriteti njihovih administracija za Zapadni Balkan bili borba protiv korupcije i pritisaka iz inostranstva.
U Zagrebu uhapšeni državljani Crne Gore, Srbije i BiH
04.11.2024.•
1
Trojica stranaca, državljani Crne Gore, Srbije i BiH, uhapšena su u Zagrebu, a za dvojicom je bila raspisana Interpolova poternica i posedovali su falsifikovana dokumenta Srbije.
Bivša predsednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica osuđena na šest meseci zatvora
04.11.2024.•
2
Bivša predsednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica osuđena je na šest meseci zatvora zbog optužbi za zloupotrebu službenog položaja.
Zbog obilnih padavina u Kataloniji obustavljeni nastava i železnički saobraćaj
04.11.2024.•
1
Nastava u školama u Taragoni i železnički saobraćaj u Barseloni obustavljeni su zbog obilne kiše koja je pala u oblasti Katalonije a nekoliko auto-puteva je poplavljeno i zatvoreno za saobraćaj.
Stotine policajaca i vojnika devet dana u potrazi za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori
04.11.2024.•
3
Na stotine policajaca i vojnika pretražuju teren u Crnoj Gori i Srbiji, ali ni juče nisu uspeli da uđu u trag Aliji Balijagiću (65), osumnjičenom da je ubio Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69):
Preminuo čuveni producent i kompozitor Kvinsi Džouns
04.11.2024.•
1
Muzički producent i kompozitor Kvinsi Džouns preminuo je u 92. godini, saopštio je njegov publicista Arnold Robinson.
VIDEO: Vulkan u Indoneziji izbacio užareno kamenje četiri kilometra od kratera, devetoro mrtvih
04.11.2024.•
0
Najmanje devet osoba poginulo je nakon što se dogodila erupcija planine Levotobi Laki-laki u istočnoj Indoneziji, javlja Rojters.
Sandu proglasila pobedu na predsedničkim izborima u Moldaviji
04.11.2024.•
8
Moldavija je u nedelju potvrdila svoju evropsku orijentaciju ponovnim izborom Maje Sandu, u drugom krugu predsedničkih izbora posle napetosti i u pozadini sumnji o ruskom mešanju.
FOTO Vazduh rekordno zagađen u pakistanskom gradu: Sve osnovne škole zatvorene na nedelju dana
04.11.2024.•
0
Rekordno visok nivo zagađenosti vazduha u pakistanskom gradu Lahore primorao je vlasti da nalože zatvaranje svih osnovnih škola na nedelju dana.
UNICEF: Čitavom stanovništvu severne Gaze preti smrt
03.11.2024.•
2
Šefica Dečjeg fonda UN Ketrin Rasel upozorila je da palestinskom stanovništvu na severu Gaze preti neposredna opasnost da umru od bolesti, gladi i nastavka izraelskog bombardovanja.
Tramp: Nije trebalo da napustim Belu kuću 2020. godine
03.11.2024.•
3
Bivši predsednik SAD i kandidat republikanaca na predstojećim izborima Donald Tramp izjavio je da misli da nije trebalo da napusti Belu kuću nakon što je izgubio na izborima 2020, koje nije priznao.
Komentari 17
Apricus
To njihovo rudarenje se obavlja iz geotermalnih izvora a postupak se zove direktna ekstrakcija litijuma (A-DLE). To isto rade i Švedjani i Finci pa iz termalnih voda koje su slane, pod pritiskom ubacuju vodu i izlazi litijum karbonat. Taj način obrade ne zahteva mnogo zemlje, ne zavisi od vremenskih prilika, potrošnja vode i struje je niska u poređenju sa drugim načinima vađenja litijuma, uticaj na životnu sredinu minimalan a troškovi proizvodnje daleko jeftiniji. Kina je već proizvela dva prototipa električnih vozila koji koriste natrijum jonske baterije i koji sa jednim punjenjem mogu da pređu i do 250 km. Stelantis, firma koja je u okviru FIAT-a zadužena ze električne automobile koji bi trebali da se proizvode i u Kragujevcu najavila je ulaganja u razvoj natrijum-jonskih baterija.
Dakle, nema nikakve logike rizikovati zdravu životnu sredinu u Srbiji za rudarenje kakvo planira RT kad već postoji alternativa. Taj način obrade je prljav, skup i veoma štetan za prirodu a uskoro će postati i prevaziđen. Tim više je potpuno suludo da se toliko nameće taj projekat jednoj maloj zemlji koja nema rezervnu teritoriju ako stvari krenu naopako.
pogodi ko je
Steva
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar