Raste broj obolelih od kju groznice u Crnoj Gori

U Crnoj Gori je prijavljen još jedan slučaj slučaj zaraze Q (kju) groznicom kod stanovništva, što je treći slučaj u poslednjih nekoliko dana.
Raste broj obolelih od kju groznice u Crnoj Gori
Foto: Pixabay
"Reč je o pacijentu koji je 1973. godište, epidemiološko ispitivanje je u toku", kazala je doktorka Sanja Medenica iz Instituta za javno zdravlje za TV Vijesti.
 
Ona je kazala da pacijent nije naveo kontakt sa obolelim životinjama i da je Infektivna klinika prijavila slučaj.
Ranije su prijavljena dva slučaja zaraze u Danilovgradu.
 
"Možemo očekivati nove slučajeve, naročito kod osoba koje su najrizičnije, odnosno koje su bile u kontaktu sa obolelim životinjama", rekla je Medenica.
Kazala je da Institut trenutno vrši epidemiološki nadzor nad 28 osoba.
 
Opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) pozvala je ministra poljoprivrede, kao i čelnike nadležnih državnih i lokalnih institucija da podnesu ostavke zbog, kako je saopšteno, "uveravanja građana da je groznica pod kontrolom" i da "nije prenosiva na ljude".
 
Od početka zaraze u Crnoj Gori eutanaziran je veliki broj zaraženih goveda.
 
Ekolozi tvrde da se "zaraza među govedima proširila, jer se čekalo duže od 20 dana da se goveda usmrte i pravilno zakopaju, pošto Crna Gora nema ni spalionicu, ni stočno groblje gde se mogu zbrinjavati leševi životinja".
 
Meštani nikšićke i danilovgradske opštine proteklih dana su protestovali zbog lokacija na kojima su eutanazirane životinje zakopane.
 
Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, kaže da bi iskopavanje životinja bilo mnogo opasnije nego ono što je već učinjeno.
 
"Mi ćemo da tražimo pomoć od Vlade, da se odredi jedna ili više lokacija u Crnoj Gori, koja će biti obavezujuća, jer ovo više nije rešenje", naveo je on.
 
Đaković je rekao da u Nikšiću ima više od 20 životinja koje će biti eutanazirane, a u Danilovgradu još devet.
 
"Do jučerašnjeg dana smo eutanazirali 103 PCR pozitivnih (krava). Ne isključujem mogućnost da će do kraja ta cifra porasti do 200, ili možda i premašiti taj broj", dodao je on.
 
On je kazao da je mleko koje prođe termičku obradu (a sve mlekare u Crnoj Gori termički obrađuju mleko), apsolutno bezbedno za ljudsku upotrebu.
 
"Trenutno nije zabeleženo nijedno gazdinstvo koje proizvodi sir, a da bilo koje grlo ima kju groznicu", istakao je on.
Đaković je rekao da će ove ili naredne sedmice početi isplata štete gazdinstvima koja su prva bila pogođena zarazom.
 
On smatra da je situacija trenutno pod kontrolom.
 
Crna Gora nema adekvatno odlagalište ili postrojenje za bezbedno uništavanje ostataka uginulih životinja, iako je Svetska banka pre četiri godine odobrila kredit od 15 miliona evra za njegovu izgradnju.
  • mima

    17.09.2024 16:10
    iz Crne Gore
    Ovde na vestima kažu da su goveda uvezena iz Srbije, bez adekvatne veterinarske provere, sa farme PKB (da li to još postoji?). E sad, nije naš problem ako to nije istina. A šta ćemo ako jeste?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet