Izveštaj iznosi na videlo niz propuštenih prilika da se zaustavi napadač koji je otvorio vatru sa neobezbeđenog krova.
Dokument na pet stranica koji rezimira ključne zaključke izveštaja Tajne službe pronalazi greške, kako u lokalnoj tako i u saveznoj policiji, naglašavajući kaskadne i široke propuste koji su prethodili atentatu od 13. jula na predizbornom mitingu u Batleru u Pensilvaniji. Tada je Tramp ranjen u uho, a jedan posetilac mitinga ubijen.
Iako su neuspesi Tajne službe dobro dokumentovani kroz svedočenja u Kongresu, istraživačke članke medija i druge javne izjave, izveštaj koji je objavljen danas označava najformalniji pokušaj Tajne službe da katalogiziraju greške počinjene tog dana.
Sve se to dešava nakon hapšenja čoveka na Floridi za koga vlasti kažu da je u nedelju takođe hteo da ubije Trampa.
"Važno je da sebe smatramo odgovornim za neuspehe 13. jula i da iskoristimo naučene lekcije kako bismo bili sigurni da više nećemo imati još jedan ovakav neuspeh", rekao je vršilac dužnosti direktora Tajne službe Ronald Rou mlađi u saopštenju koje prati izveštaj o agencijskoj internoj istrazi.
Izveštaj detaljno opisuje niz "komunikacionih nedostataka" pre no što je 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa likvidirao kontrasnajperista Tajne službe, a pošto je ovaj mladi čovek ispalio osam metaka u Trampovom pravcu sa krova zgrade udaljene manje od 150 metara od bine sa koje je bivši predsednik SAD govorio.
Jasno se navodi da je tajna služba znala i pre atentata da je mesto održavanja mitinga - bezbednosni izazov.
Neki od problemima: lokalna policija na licu mesta nije znala za postojanje dva komunikaciona centra na terenu, što znači da službenici nisu znali da Tajna služba ne prima njihovu radijsku komunikaciju.
Policija je takođe iznosila vitalne informacije izvan radio frekvencija Tajne službe.
Dok su policajci tražili Kruksa pre no što je ovaj počeo da puca na Trampa, informacije su se prenosile "preko mobilnih/ćelijskih uređaja u poređanom ili fragmentisanom obliku" umesto preko mreže same Tajne službe.
Na delu je bio "propust osoblja da preko radija emituje opis napadača, ili vitalne informacije dobijene od lokalnih organa za sprovođenje zakona u vezi sa sumnjivom osobom na krovu kompleksa AGR", što se odrazilo na svo federalno osoblje na lokaciji Butler, navodi se u izveštaju.
Komunikacioni slom je bio posebno problematičan za Trampovo lično obezbeđenje, "koje nije bilo obavešteno o tome koliko su, u minutima pred napad, državni i lokalni organi za sprovođenje zakona bili usredsređeni na lociranje sumnjivog subjekta", a da su to znali, navodi se u izveštaju, mogli su donetu odluku da izmeste Trampa dok potraga traje.
Izveštaj postavlja ozbiljnija pitanja o tome zašto nijedna policijska formacija nije bila stacionirana na krovu na koji se Kruks popeo pre nego što je otvorio vatru.
Lokalni taktički tim bio je stacioniran na drugom spratu zgrade u kompleksu sa koje je Kruks pucao.
Više organa za sprovođenje zakona dovodilo je u pitanje efikasnost lokacije na koju je tim postavljen, ali "ipak nije bilo naknadne diskusije" o promeni iste, kaže se u izveštaju.
Nije bilo ni razgovora sa Tajnom službom o postavljanju tima na krov, iako se snajperisti iz lokalnih agencija za sprovođenje zakona "očigledno nisu protivili toj lokaciji".
Taktički tim koji je delovao sa drugog sprata zgrade nije imao kontakt sa Tajnom službom pre skupa.
Taj tim je dovela lokalna policijska uprava da pomogne u obezbeđivanju skupa bez znanja Tajne službe, navodi se u izveštaju.
Tajna služba je unapred shvatila da mesto mitinga, koje je odabralo Trampovo osoblje zbog kapaciteta da primi "veliki broj željenih učesnika", predstavlja bezbednosni izazov zbog vidokruga koje bi potencijalni napadač mogao da iskoristi, navodi se u izveštaju.
Ipak, 13. jula nisu preduzete nikakve bezbednosne mere kako bi se otklonile te bojazni, a Tajnoj službi nedostajali su čak i detalji o lokalnoj policijskoj podršci koja će biti raspoređena.
Sažetak izveštaja ne identifikuje konkretne pojedince koji bi mogli da budu krivi za propuste niti ukazuje da li je neko od članova osoblja disciplinski kažnjen, iako je Asošijeted pres ranije izvestio da je najmanje pet agenata Tajne službe premešteno na druge dužnosti.
Tadašnja direktorka Kimberli Čitl dala je ostavku više od nedelju dana nakon atentata, preuzevši punu odgovornost za propust.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
BjelogrdićBezMorala
Isto kao što su ulične kamere prestale da rade kod:
- atentata na Đinđića
- pokušaja atentata na Arsenijevića
- atentata na Olivera Ivanovića
Nastavi niz!
Gari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar