
Francuska dobila novu vladu desnog centra dva meseca nakon izbora
Francuska je danas dobila novu vladu desnog centra na čelu sa Mišelom Barnijeom, gotovo dva meseca nakon parlamentarnih izbora.

Foto: Pixabay
Izbori nisu doneli jasnog pobednika a produbili su političke podele dok se zemlja bori sa ekonomskim i diplomatskim izazovima.
Nova 38-člana vlada ima najviše ministara iz Makronovog centrističkog saveza i konzervativne republikanske partije.
Žan Noel Baro, novi ministar spoljnih poslova je centristički političar poznat po svom radu u digitalnoj transformaciji i evropskim poslovima.
Novi ministar finansija je Antoan Armand, koji će morati da predloži budžet za 2025. godinu usred pritiska Brisela da reši sve veći dug Francuske.
Sebastijen Lekornu ostaje na mestu ministra odbrane. On je dosad bio ključan u jačanju vojnih kapaciteta Francuske, uključujući modernizaciju odbrambenih sistema i slanje vojne pomoći Ukrajini.
Posao ministra unutrašnjih poslova pripao je Brunu Retaillju, konzervativcu koji će se sada baviti kritičnim domaćim pitanjima kao što su nacionalna bezbednost, imigracija i sprovođenje zakona.
Barnijeova sposobnost da efikasno vlada već je pod lupom, a njegovi politički protivnici na levici poručili su da će ga izazivati na svakom koraku.
Stranka krajnje levice Žan-Lika Melanšona, Francuska Nepokorna, održala je danas proteste protiv njegove vlade i naziva Barnijeovo imenovanje negiranjem volje birača.
Nacionalni okupljanje, krajnje desničarska partija Marin Le Pen saopštila je da će pažljivo pratiti rad vlade i da ima dovoljno glasova u parlamentu da je sruši, ali je izrazila spremnost da sarađuje po ključnim budžetskim pitanjima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Marin Le Pen proglašena krivom za proneveru i nepodobnom za obavljanje javne funkcije
31.03.2025.•
10
Liderka francuske ekstremne desnice Marin Le Pen proglašena je krivom i nepodobnom za obavljanje javne funkcije, a presuda odmah stupa na snagu, saopštio je danas sud u Parizu.
Najmanje 1.700 ljudi stradalo u zemljotresu u Mjanmaru, u toku potraga za preživelima
31.03.2025.•
0
Tri dana nakon snažnog zemljotresa koji je pogodio Mjanmar zvaničnici procenjuju da je poginulo najmanje 1.700 ljudi.
Slovenija će zabraniti supermarketima da bacaju hranu
31.03.2025.•
16
Slovenija će postati druga evropska zemlja koja će zabraniti bacanje hrane trgovačkim lancima.
Novi premijer: SAD se neće domoći Grenlanda
31.03.2025.•
0
SAD se neće domoći Grenlanda koji će sam odlučivati o sopstvenoj budućnosti, uzvratio je Donaldu Trampu novi premijer te autonomne danske teritorije Jens-Frederik Nilsen.
Tramp preti bombardovanjem Irana ako propadnu pregovori o nuklearnom sporazumu
30.03.2025.•
9
Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da će doći do "bombardovanja" Irana ako ne uspeju pregovori o iranskom nuklearnom sporazumu.
Proteste opozicije u Istanbulu premeštaju na periferiju: Da (demokratija) ne smeta turistima
30.03.2025.•
1
Lider opozicione turske Republikanske narodne partije Ozgur Ozel izjavio je da ta stranka namerava da nastavi proteste zbog hapšenja gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua u drugim okruzima Turske.
Obustavljen saobraćaj na putevima u Republici Srpskoj: Klizišta i odroni u Banjaluci
30.03.2025.•
1
Banjalučki Odsek za poslove civilne zaštite saopštio je su građani u velikom broju prijavljivali probleme u vezi sa klizištima i odronima, pa je formirano devet timova koji obilaze teren.
Iransko "ne" Trampovom pozivu na direktne pregovore
30.03.2025.•
1
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je da je Teheran odbio direktne pregovore sa SAD, kao odgovor na pismo predsednika Donalda Trampa u vezi sa iranskim nuklearnim programom.
VIDEO Zemljotres magnitude 7,1 kod obale ostrva Tonga, prošla opasnost od cunamija
30.03.2025.•
0
Zemljotres magnitudee 7,1 pogodio je obalu ostrva Tonga u Tihom okeanu, gde je ukinuto upozorenje na cunami, izdato odmah posle potresa, saopštio je američki Zavod za geologiju.
Ruske vlasti saopštile da su zauzele selo u centralnom delu Ukrajine
30.03.2025.•
2
Ruske vlasti saopštile su da su zauzele selo sedam kilometara od administrativne granice Dnjepropetrovske oblasti u centralnom delu Ukrajine, regiona u koji ruske snage nikada nisu ušle.
Uprkos nalogu za hapšenje: Netanjahu ide u posetu Orbanu
30.03.2025.•
4
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu treba da otputuje u Mađarsku 2. aprila, saopštio je njegov kabinet, uprkos nalogu za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda (MKS).
Više od 1.640 poginulih u zemljotresu u Mjanmaru, u Bangkoku se broj stradalih povećao na 18
30.03.2025.•
2
Broj poginulih u zemljotresu u Mjanmaru povećao se na 1.644, saopštila je vojna hunta te zemlje.
Danska uzvraća "udarac" nakon posete Džej Di Vensa: Premijerka ide u posetu Grenlandu
30.03.2025.•
1
Danska premijerka Mete Frederiksen boraviće u poseti Grenlandu od srede do petka u cilju jačanja jedinstva sa tom autonomnom pokrajinom na Arktiku koju Donald Tramp želi da pripoji.
Zabrinutost u Austriji: Sve manje dece priča nemački
30.03.2025.•
5
Najnovija studija pokazala je da deca u Austriji sve više zanemaruju i zaboravljaju nemački jezik, prenose austrijski mediji.
Tramp doneo uredbu protiv "antiameričkih sadržaja"
30.03.2025.•
1
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je izvršnu uredbu koja je uperena na Smitsonijan institut, koji upravlja sa više od 20 muzeja i istraživačkih centara u Vašingtonu i Njujorku.
Taravari: Ponovo pogoršano stanje dva pacijenta, od četiri koja su kritično povređeni u požaru
29.03.2025.•
1
Ministar zdravlja Severne Makedonije Arben Taravari izjavio je da se zdravstveno stanje ponovo pogoršalo kod dva, od četiri pacijenta koji su kritično povređeni u požaru u diskoteci u Kočanima.
Druga gimnazija Sarajevo najoštrije osudila napad na srednjoškolce iz Novog Sada
29.03.2025.•
5
Druga gimnazija Sarajevo, koja je domaćin razmene učenika sa gimnazijom "Tvrđava" iz Novog Sada, najoštrije je osudila napad na novosadske srednjoškolce.
Cvijanović osudila napad na srednjoškolce iz Novog Sada u Sarajevu
29.03.2025.•
1
Predsedavajuća Predsedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović najoštrije je osudila napad na srednjoškolce iz Novog Sada u Sarajevu i pozvala nadležne instiucije da adekvatno kazne nasilnike.
VIDEO Posveta studentima iz Karnegi hola u Njujorku: "Zlato je stiglo iz Svemira"
29.03.2025.•
6
Osnivač Kronos kvarteta, Dejvid Herington posvetio je jednu numeru studentima u Srbiji na koncertu tog sastava u Karnegi holu u Njujorku, koji je održan u petak, 28. marta.
U pucnjavi u SAD poginulo dvoje mladih, četvoro ranjeno
29.03.2025.•
0
Dvoje mladih je poginulo, a četvoro je ranjeno u pucnjavi na kućnoj zabavi u gradu Takoma u američkoj saveznoj državi Vašington, saopštila je policija.
Dodik: "Stigao sam"- niko ne zna gde
29.03.2025.•
9
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik objavio je jutros rano na društvenoj mreži Iks kratku rečenicu: "Stigao sam".
Komentari 2
Samo pitam
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar