SZO: Evropska deca ugrožena preteranim onlajn igranjem i problematičnom upotrebom društvenih mreža

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je danas da je problematična upotreba društvenih mreža u porastu među decom u Evropi, kao i da postoji opasnost da razviju zavisnost od onlajn igranja.
SZO: Evropska deca ugrožena preteranim onlajn igranjem i problematičnom upotrebom društvenih mreža
Foto: 021.rs
"Potrebne su nam hitne i održive akcije kako bismo pomogli adolescentima da zaustave potencijalno štetnu upotrebu društvenih medija, za koju se pokazalo da dovodi do depresije, maltretiranja, anksioznosti i loših rezultata u školi", izjavio je direktor SZO za Evropu Hans Kluge.
 
U 2022. godini, kod 11 odsto adolescenata (13 odsto devojčica i devet odsto dečaka) bilo je znakova problematičnog korišćenja društvenih mreža, dok ih je četiri godine ranije bilo sedam odsto.
Podaci su dobijeni u istraživanju koje je obuhvatilo 280.000 dece, od 11, 13 i 15 godina, iz 44 zemlje u Evropi, Centralnoj Aziji i Kanadi.
 
Kod njih su primećeni simptomi slični simptomima zavisnosti, a to su nemogućnost kontrole prekomerne upotrebe, osećaj povlačenja i napuštanja drugih aktivnosti u korist društvenih medija i negativne posledice prekomerne upotrebe u svakodnevnom životu.
Ova pojava je najraširenija među rumunskim adolescentima uzrasta od 13 i 15 godina, gde pogađa 28 odsto njih, a najmanja je među holandskim adolescentima (tri odsto).
 
Razlog za zabrinutosti je i taj što trećina adolescenata igra onlajn svakodnevno, a njih 22 odsto najmanje četiri sata, podaci su SZO.
 
Oko 12 odsto adolescenata ima problematično ponašanje koje se dovodi u vezi sa onlajn igranjem, a od toga 16 odsto čine dečaci i sedam odsto devojčice.
  • gradjaninX

    25.09.2024 17:24
    Tako je, ajd marsh u kladionicu! Posle toga televiziju da gledate celu noc, a ne ovo, "igrice" i "socijalne mreze" fuj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Amerikanci sutra biraju: Tramp ili Haris

Amerikanci 5. novembra izlaze na birališta kako bi izabrali sledećeg američkog predsednika, ali će glasati i za članove Kongresa, koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona.