Godišnji izveštaj o štetnim emisijama pokazao je da, ukoliko vlade ne budu delovale na smanjenju emisija, svet će se do 2100. godine suočiti sa porastom temperatura do 3,1 stepen iznad predindustrijskog nivoa, iako je Pariskim sporazumom dogovoreno da se zagrevanje ograniči na 1,5 stepeni.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš upozorio je da se planeta nalazi u rizičnom periodu, naglasivši da će svetski lideri ili rešiti ovaj problem "ili ćemo strmoglavo pasti u klimatsku katastrofu".
Globalne emisije gasova staklene bašte porasle su za 1,3 odsto između 2022. i 2023. godine, na novi maksimum od 57,1 gigatona ekvivalenta ugljen-dioksida, navodi se u izveštaju.
U skladu sa aktuelnim politikama, temperature će nastaviti da rastu između 2,6 i 2,8 stepeni do 2100. godine.
Globalne temperature su trenutno veće za oko 1,3 stepeni u odnosu na predindustrijski nivo.
Sledećeg meseca se održava godišnji samit Ujedinjenih nacija o klimi (COP29) u Azerbejdžanu.
Na pregovorima u Bakuu će se razgovarati o ažuriranoj strategiji za smanjenje emisija u svakoj zemlji, poznatoj kao nacionalno utvrđeni doprinos (NDC).
Inger Andersen, izvršna direktorka Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu, pozvala je zemlje da iskoriste pregovore u Bakuu da pojačaju akciju, poručivši da da je "svaki delić stepena važan".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Ako
dz0
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar