Ekolozi i starosedeoci tužili SAD zbog litijuma: Rudnik u Nevadi ugrozio bi podzemne vodotokove

Ekolozi i grupe koje zastupaju prava Indijanaca tužili su SAD u nameri da blokiraju otvaranje rudnika litijuma u Nevadi jer tvrde da bi ugrozio podzemne vodotokove, biljni svet i kulturno nasleđe.
Ekolozi i starosedeoci tužili SAD zbog litijuma: Rudnik u Nevadi ugrozio bi podzemne vodotokove
Foto: Pixabay
Centar za biološku raznovrsnost je sudsku bitku najavio pre nedelju dana kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova SAD odobrilo otvaranje rudnika litijuma i bora "Riolit Ridž" kompanije "Ionir" na jedinom mestu na svetu na kom raste "Tijemova heljda" u blizini granice s Kalifornijom, na pola puta između Rina i Las Vegasa.
 
U novoj tužbi koja se usredsređuje na kršenja Zakona o ugroženim vrstama, navodi se da su stručnjaci u decembru 2022. godine upozorili da pustinjskom divljem cveću, odnosno, "Tijemovoj heljdi" preti izumiranje i proglasili je za ugroženu vrstu.
 
"Timova heljda" je cvet visok oko 15 centimetara sa krem žutim laticama.
 
Dozvola za rudnik predviđa da će se do jedne petine od skoro četiri kvadratna kilometra ugroženog područja za ovu biljku izgubiti decenijama, a možda i trajno.
 
"Smatramo da status ugrožene vrste nije odgovarajući jer je ugroženost velika i neposredna, a 'Tijemovoj' heljdi sada preti izumiranje", zaključio je ovaj Centar za biološku raznovrsnost.
 
To je poslednja u nizu pravnih borbi oko projekata koje administracija predsednika Džozefa Bajdena pokreće u okviru svoje "Agende čiste energije" čiji je cilj da smanji oslanjanje na fosilno gorivo povećanjem proizvodnje litijuma za proizvodnju baterija za električna vozila i solarnih panela.
 
Takođe se navodi da će rudnik naneti štetu svetim mestima starosedelaca.
 
"Biće ugroženo sveto mesto plemena zapadnih Šošona, poput pećinskog izvora koje je mesto međugeneracijskog prenošenja kulturnog i duhovnog znanja", ističe Grupa za zaštitu prava Indijanaca.
 
Biro Ministarstva unutrašnjih poslova SAD za upravljanje zemljištem izdao je dozvolu pošto je Služba za ribarenje i divlje životinje zaključila da rudnik neće ugroziti opstanak živog sveta, ali su ekolozi rekli da je odobrenje za rudnik politički motivisano kršenje zakona SAD.
Izgradnja rudnika bi trebalo da počne iduće godine, a proizvodnja 2028. godine.
 
Rudnik bi trebalo da proizvodi dovoljno litijuma za 370.000 vozila godišnje tokom sledeće dve decenije.
 
Predviđa se da će svetska potražnja za litijumom porasti šest puta do 2030.
 
U Nevadi je za sada jedini rudnik litijuma u ​​SAD, a drugi je u izgradnji u blizini granice sa Oregonom, 354 kilometra severno od Rina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • I naši

    05.11.2024 14:53
    Lobisti
    Treba da budu tuženi, ali da sačekamo promene jer će njihovi proglasiti tužbu neosnovanom i kraj, slobodni od odgovornosti
  • priroda

    05.11.2024 13:39
    ugrozeni
    U Srbiji nece kopati!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Asad adio: Gde su Asadove milijarde?

Analitičari kažu da je Asad verovatno godinama pripremao svoje bekstvo, a veruje se da je ovaj diktator izvukao milijarde sirijskog novca koji je razorenoj zemlji očajnički potreban.